Ukośnik wspaniały – Anostomus Anostomus

Ryba pływa ukośnie w akwarium. Przybiera normalną pozycję, tylko kiedy jest podniecona. Wymaga gęsto zarośniętego zbiornika, jak i dużo przestrzeni do pływania. Potrzebuje również dużą ilość kryjówek z kamieni i korzeni. Zalecane jest trzymanie z większymi gatunkami ryb. Wymaga akwarium o pojemności 240 litrów. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty. Światło powinno być przytłumione lub za pomocą roślin pływających powinien być stworzony częściowo półcień. Dekoracje z kamieni, korzeni i lignitów.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Dorzecze Amazonki i Orinoko, Gujana, rzeki Surinamu.

WIELKOŚĆ:
16 cm 

DYMORFIZM:
Brak wyraźnych różnic.

ZACHOWANIE:
Żywa, ryba. Czasami w zbyt małym zbiorniku agresywna ryba w stosunku do osobników własnego gatunku.  Dlatego najlepiej hodować ją pojedynczo. Najlepiej jest trzymać ją z innymi gatunkami podobnych rozmiarów, ponieważ ryba nie wykazuje agresji do innych gatunków ryb. Może uszkadzać delikatniejsze rośliny akwariowe.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 6.8 ; twardość 5-12°dGH  Woda koniecznie musi być wydajnie filtrowana i regularnie podmieniana.

POKARM:
Gatunek wszystkożerny. Chętnie przyjmuje pokarmy żywe, mrożone i suszone. Niezbędny jest w diecie dodatek pokarmów roślinnych.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek dość problematyczny w rozmnażaniu w warunkach akwariowych. Głównie z powodu niemożności odróżnienia płci ryb. W akwarium tarliskowym powinno się umieścić parę dobrze odżywionych ryb. Temperatura wody około 28°C, woda miękka i lekko kwaśna. Po udanym tarle dorosłe należy odłowić, ponieważ mogą zjadać złożoną ikrę.

SYNONIMY:
Anostomus salmoneus Gronow, 1854
Mormyrynchus gronoveii Swainson, 1839
Salmo anostomus Linnaeus, 1758

Fot. Enrico Richler