Hemigrammus bleheri – Zwinnik Blehera

Wymaga zbiornika o długości co najmniej 70cm. Częściowy gęsta obsada roślin, ale również dużo miejsca do pływania. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i lignitów. Podłoże powinno być drobne i możliwie jak najciemniejsze ponieważ ryby właśnie w takim zbiorniku prezentują się najlepiej.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Kolumbia, Rio Negro

WIELKOŚĆ:
6 cm 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Należy trzymać w stadzie kilkunastu sztuk. Nadaje się idealnie do akwarium ogólnego wraz z rybami kąsaczowatymi i małymi pielęgniczkami.

DYMORFIZM:
Samiec mniejszy.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 6,0-7,0 ; woda miękka do średnio twardej, twardość do 12°dGH, odczyn lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego. Woda powinna być dobrze filtrowana i podmieniana przynajmniej raz w tygodniu 10-15% objętości. Zaleca się również filtrację przez torf.

POKARM:
Wszystkożerna.  Najlepiej karmić żywymi lub mrożonymi skorupiakami: oczlik (cyklop), rozwielitką (dafnia), szklarką (wodzień) i larwami komarów. W przypadku pokarmów sztucznych należy podawać rybom odpowiednio drobny pokarm w postaci płatków lub granulatów.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura w zbiorniku tarliskowym 25-28°C. Woda powinna być miękka: poniżej 4*dGH, pH 6,0-6,5.  Ryba dość trudna do rozmnożenia. Zbiornik hodowlany powinien być jednogatunkowy. Ikra rozsiewana po zbiorniku wśród drobno pierzastych roślin. Po tarle dorosłe osobniki należy odłowić ponieważ mogą zjadać młode. Wylęg następuje po około 36 godzinach. Po około 4 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Ponieważ młode są bardzo małe należy je karmić pierwotniakami lub pokarmami dla narybku w płynie. Po podrośnięciu należy przejść na świeżo wylęgnięte larwy solowca, następnie drobny plankton.