Kirysek lamparci (nakrapiany) – Corydoras julii

Corydoras julii wymaga zbiornika o długości 60 cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego, zaokrąglonego żwiru. Ostry żwir może spowodować uszkodzenia wąsików ryb. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony poprzez pływające rośliny. Ryby oddychają również powietrzem atmosferycznym, zatem powinny mieć zawsze dostęp do powierzchni wody.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia. Pochodzi z przybrzeżnych systemów rzecznych na południe od delty Amazonki w stanach Piauí, Maranhão, Pará i Amapá w północno-wschodniej Brazylii. Znany z rzek Guama (w tym dopływów, takich jak rzeka Ararandeua), Maracanã (rzeka Peixe-Boi), Morcego, Parnaíba, Piriá, Caeté, Turiaçu (rzeka Jamari) i Mearim (rzeka Pindaré).

WIELKOŚĆ:
5-5,5 cm

ZACHOWANIE:
Towarzyska, spokojna rybka. Odpowiednia do zespołu nieagresywnych gatunków. Corydoras julii najlepiej czuje się w stadzie. Zasiedla denną strefę akwarium. Corydoras julii powinien być utrzymywany w grupie co najmniej 4-6 osobników.

DYMORFIZM:
Samice zwykle szybciej rosną, a osoby dojrzałe płciowo są wyraźnie szersze i głębiej zbudowane niż samce.

TEMPERATURA:
21-25°C

WODA:
pH 5.5-7.5 ; woda miękka do średnio twardej.

POKARM:
Najchętniej przyjmują żywe i mrożone larwy owadów. Jednak bez problemu Corydoras julii przyjmują również suchy pokarm brany z dna.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26°C, woda bardzo miękka i lekko kwaśna. Tarło odbywa się w grupie. Jaja mogą składać na szybie akwarium, wśród roślinności drobnolistnej lub w zatopionych mopach do tarła, przy czym te ostatnie są szczególnie zalecane, ponieważ ułatwiają łatwe usuwanie jaj. Po zakończeniu tarła należy usunąć dorosłe osobniki lub jaja. Inkubacja trwa zwykle 3-4 dni, a gdy narybek w pełni wchłonie swoje woreczki żółtkowe, jest w stanie przyjąć małe żywe pokarmy, takie jak nicienie mikro, larwy solowca, itp.

Corydoras julii
Corydoras julii