Betta macrostoma

Akwarium o pojemności 60 litrów wystarczy dla pary ryb. Większą ilość ryb należy trzymać w zbiorniku minimum 80 litrowym. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami. Na powierzchni wody rośliny pływające. Rybie musimy zapewnić dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Podłoże powinno być piaszczyste i przykryte warstwą liści bukowych i dębowych oraz drobnych korzeni. W naturze jest gatunkiem któremu grozi wyginięcie.

POCHODZENIE:
Borneo. Występuje jako endemit w stanie Sarawak.

WIELKOŚĆ:
9-11 cm

DYMORFIZM:
Samce znacznie różnią się od samic. Samice mają nieco mniejsze płetwy i są mniej żywo ubarwione. Różnice kolorystyczne uwidaczniają się jeszcze bardziej w okresie tarła. Samice są zwykle mniejsze od samców.

ZACHOWANIE:
W stosunku do podobnej wielkości ryb spokojny. Zalecane jest trzymanie par lub większej grupy w odpowiednio większym zbiorniku. Można trzymać kilka samców w jednym akwarium. Należy jednak zapewnić odpowiednią wielkość zbiornika jak również dużą ilość kryjówek aby wszystkie samce mogły obrać terytoria.

TEMPERATURA:
22°C

WODA:
pH 6,0-6,5; woda do 10°dGH. Najlepiej aby była filtrowana przez torf. Wskazana jest podmiana wody raz w tygodniu o objętości około 10-15%. Woda powinna być dobrze filtrowana, ponieważ ryby są wrażliwe na jej zły stan.

POKARM:
Pożywny żywy w postaci larw owadów, muszek owocówek. Ryby można przyzwyczaić też do pobierania pokarmów suchych liofilizowanych.

ROZMNAŻANIE:
Temp. 30°C. Niski poziom wody. Do tarła dochodzi w łupinach orzecha kokosowego i grotach. Jest to przedstawiciel gębaczy, co oznacza że samiec złożoną ikrę bierze do pyska i tam ją inkubuje. Po około 12-17 dniach narybek opuszcza schronienie i zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Zaczynamy wtedy karmić młode larwami solowca. Gatunek bardzo chętnie rozmnaża się w akwarium.

Samiec
Fot. Haji Badaruddin
Samica
Fot. Haji Badaruddin