Betta livida

Akwarium o pojemności 20 litrów wystarczy dla pary ryb. Większą ilość ryb należy trzymać w zbiorniku minimum 40 litrowym. Zbiornik bardzo gęsto obsadzamy roślinami. Na powierzchni wody rośliny pływające które zaciemnią część zbiornika. Rybie musimy zapewnić dużo kryjówek z kamieni, korzeni i łupin orzecha kokosowego. Podłoże powinno być piaszczyste i przykryte warstwą liści bukowych i dębowych oraz drobnych korzeni. Gatunek znajduje się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych.

POCHODZENIE:
Malezja. Zasiedla strumienie przepływające przez torfowiska oraz podmokłe torfowiskowe lasy. Najczęściej można go potkać na płyciznach wśród gęsto zarośniętych brzegów wody.

WIELKOŚĆ:
6 cm

DYMORFIZM:
Samce znacznie różnią się od samic. Samice mają nieco mniejsze płetwy i są mniej żywo ubarwione. Różnice kolorystyczne uwidaczniają się jeszcze bardziej w okresie tarła. Samiec ponad to posiada zaostrzoną płetwę grzbietową.

ZACHOWANIE:
W stosunku do podobnej wielkości ryb spokojny. Zalecane jest trzymanie par lub większej grupy w odpowiednio większym zbiorniku. W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku bywa agresywny i terytorialny w okresie tarła. Najlepiej jednak trzymać ryby w parach w akwarium jednogatunkowym.

TEMPERATURA:
24-25°C

WODA:
pH 5,0-6,0; woda do 10°dGH. Najlepiej aby była filtrowana przez torf. Wskazana jest podmiana wody raz w tygodniu o objętości około 20%. Woda powinna być dobrze filtrowana, ponieważ ryby są wrażliwe na jej zły stan. Wskazany jest niski stan wody w akwarium, który będzie symulował naturalne warunki środowiskowe ryb.

POKARM:
Pożywny żywy w postaci larw owadów, muszek owocówek. Ryby można przyzwyczaić też do pobierania pokarmów suchych liofilizowanych.

ROZMNAŻANIE:
Dobraną parę ryb najlepiej umieścić w małym akwarium tarliskowym o pojemności około 20 litrów. Aby zastymulować ryby do tarła należy obniżyć poziom wody oraz podnieść jej temperaturę o 2-3°C. Na dnie akwarium należy umieścić mchy oraz drobno pierzaste rośliny oraz łupiny orzecha kokosowego. Będą one stanowić kryjówkę dla samicy podczas tarła. Są to niezbędne elementy ponieważ tarło odbywa się dość burzliwie i samiec jest agresywny podczas tarła. Ryby budują pieniste gniazdo na powierzchni wody, gdzie składana jest ikra w ilości 20-50 ziaren. Ikrą i młodymi opiekują się rodzice. Po około 4 dniach narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Zaczynamy wtedy karmić pierwotniakami i startym żółtkiem jajka. Po około tygodniu można narybek karmić już larwami solowca. Po około 3-4 tygodniach od wylęgu rodziców można odłowić.

https://www.youtube.com/watch?v=dJMT9oKFupI