Betta unimaculata

Akwarium o pojemności 80 litrów wystarczy dla pary ryb. Większą ilość ryb należy trzymać w zbiorniku minimum 100 litrowym. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami również pływającymi które zaciemnią częściowo zbiornik. Rybom musimy zapewnić dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Podłoże powinno być żwirowate i bardzo dobrze wypłukane.

POCHODZENIE:
Gatunek endemiczny występujący jedynie w górnej części dorzecza Kayan i Howong we wschodniej części Borneo.

WIELKOŚĆ:
13 cm

DYMORFIZM:
Samce znacznie różnią się od samic. Samice mają nieco mniejsze płetwy i są mniej żywo ubarwione. Różnice kolorystyczne uwidaczniają się jeszcze bardziej w okresie tarła. Samiec ponad to posiada zaostrzoną płetwę grzbietową.

ZACHOWANIE:
W stosunku do podobnej wielkości ryb spokojny. Zalecane jest trzymanie par lub większej grupy w odpowiednio większym zbiorniku. Nadaje się też do akwarium wielogatunkowego. W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku bywają terytorialne.

TEMPERATURA:
22-24°C

WODA:
pH 6,5-7,0; twardość 10-20°dGH. Woda powinna być silnie filtrowana i tworzyć silne prądy w akwarium. Ryba dość tolerancyjna jeśli chodzi o parametry.

POKARM:
Pożywny żywy w postaci larw owadów, muszek owocówek. Ryby można przyzwyczaić też do pobierania pokarmów suchych liofilizowanych.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła dochodzi w łupinach orzecha kokosowego i grotach. Jest to przedstawiciel gębaczy, co oznacza że samiec złożoną ikrę bierze do pyska i tam ją inkubuje. Po około 12-17 dniach narybek opuszcza schronienie i zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Zaczynamy wtedy karmić młode larwami solowca. Gatunek bardzo chętnie rozmnaża się w akwarium. Z jednego tarła możemy uzyskać do 30 sztuk narybku. Zalecane jest czasowe rozdzielanie pary, ponieważ częste i wyczerpujące tarła mogą doprowadzić do obniżenia kondycji ryb.