Betta taeniata

Akwarium o pojemności 40 litrów wystarczy dla pary ryb. Większą ilość ryb należy trzymać w zbiorniku minimum 80 litrowym. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami również pływającymi które zaciemnią częściowo zbiornik. Rybie musimy zapewnić dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Podłoże powinno być piaszczyste.

POCHODZENIE:
Borneo – wolno płynące strumienie i rzeki.

WIELKOŚĆ:
5,5 cm

DYMORFIZM:
Samce znacznie różnią się od samic. Samice mają nieco mniejsze płetwy i są mniej żywo ubarwione. Różnice kolorystyczne uwidaczniają się jeszcze bardziej w okresie tarła. Samiec ponad to posiada zaostrzoną płetwę grzbietową.

ZACHOWANIE:
W stosunku do podobnej wielkości ryb spokojny. Zalecane jest trzymanie par lub większej grupy w odpowiednio większym zbiorniku. Nadaje się też do akwarium wielogatunkowego.

TEMPERATURA:
22-24°C

WODA:
pH 6,0-6,5; woda do 10°dGH. Woda powinna być silnie filtrowana i tworzyć silne prądy w akwarium. Ryba dość tolerancyjna jeśli chodzi o parametry.

POKARM:
Pożywny żywy w postaci larw owadów, muszek owocówek. Ryby można przyzwyczaić też do pobierania pokarmów suchych liofilizowanych.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła dochodzi w łupinach orzecha kokosowego i grotach. Jest to przedstawiciel gębaczy, co oznacza że samiec złożoną ikrę bierze do pyska i tam ją inkubuje. Po około 9-12 dniach narybek opuszcza schronienie i zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Zaczynamy wtedy karmić młode larwami solowca. Gatunek bardzo chętnie rozmnaża się w akwarium. Z jednego tarła możemy uzyskać do 30 sztuk narybku. Zalecane jest czasowe rozdzielanie pary, ponieważ częste i wyczerpujące tarła mogą doprowadzić do obniżenia kondycji ryb.

Fot. clearwateraquatics.biz