Skrzeczek karłowaty – Trichopis pumilus

Zbiornik dla Trichopis pumilus gęsto obsadzamy roślinnością. Zostawiamy jednak też miejsce do pływania. Skrzeczek ten mimo niewielkich rozmiarów nie jest płochliwy. Lubi jasne oświetlenie i czystą wodę. Dekoracje z kamieni, lignitów i korzeni.

Gatunek ten najlepiej radzi sobie w dobrze obsadzonym, zacienionym akwarium z dużą ilością okrywy w postaci wysokich roślin łodygowych. Ponieważ naturalnie zamieszkuje on powolne środowiska, należy unikać silnego ruchu wody, stosując zasilany powietrzem filtr gąbkowy, który delikatnie obraca się w odpowiedni sposób. Akwarium powinno być dobrze przykryte i nie wypełnione do końca wodą, ponieważ ryba wymaga dostępu do warstwy wilgotnego powietrza, które utworzy się nad powierzchnią wody.

Gatunek ten jest również znany jako „karłowate gurami”. Jest to popularna ryba akwariowa. Gatunki Trichopsis są w stanie wytwarzać słyszalne dźwięki za pośrednictwem wyspecjalizowanego mechanizmu piersiowego, który jest unikalny w rodzinie tych ryb. Struktura składa się ze zmodyfikowanych ścięgien i mięśni płetwy piersiowej, które są rozciągane i szarpane przez podstawową część promieni przedniej płetwy, podobnie jak struny gitary. Płetwy piersiowe biją na przemian, z których każda jest w stanie wygenerować krótkie lub długie wybuchy dźwięku. Dźwięki te są wytwarzane przez obie płci, głównie podczas interakcji agnostycznych i małżeńskich, i różnią się parametrami czasowymi, częstotliwością i ciśnieniem między gatunkami. Badania sugerują, że gatunki Trichopsis są w stanie rozwiązywać konflikty bez fizycznego uszkadzania się nawzajem, oceniając takie czynniki, jak masa ciała i długość ciała, które są przekazywane zarówno przez wizualne, jak i akustyczne sygnały „rechotu”. Podczas zalotów samica wydaje „mruczące” dźwięki w celu zainicjowania tarła i są jedynymi rybami, u których wiadomo, że tak się dzieje.

Według Rainbotha (1996) rodzaj Trichopsis można zdiagnozować w następujący sposób: początek w płetwie grzbietowej znacznie za nasadą płetwy piersiowej; płetwa brzuszna z pojedynczym promieniem kolczystym z nitkowatym przedłużeniem i 4 promieniami rozgałęzionymi; 2-4 kolczaste promienie płetw grzbietowych; 4-8 kolczastych promieni płetw odbytu; brak linii bocznej. Za najbliższych krewnych uważa się rodzaje Betta i Pseudosphromenus. Podobnie jak inne z podrzędu Anabantoidei, gatunek ten posiada dodatkowy organ oddechowy zwany labiryntem, który pozwala rybom do pewnego stopnia oddychać powietrzem atmosferycznym. Składa się z par narządów nadczaszkowych utworzonych przez rozszerzenie części nadczaszkowej (górnej) pierwszego łuku skrzelowego i umieszczonych w komorze powyżej skrzeli, zawiera wiele silnie unaczynionych, pofałdowanych płatów skóry, które pełnią funkcję dużej powierzchni oddechowej. Jego struktura różni się pod względem złożoności między gatunkami, wydaje się być bardziej rozwinięta w tych zamieszkujących surowe środowiska.

POCHODZENIE:
Azja południowa – Tajlandia, Malaje, Wietnam. Występuje we wszystkich typach siedlisk stojących lub wolno poruszających się wód, głównie nizinnych, w tym lasach bagiennych, torfowiskach, równinach zalewowych, dopływach rzek, kanałach irygacyjnych, polach ryżowych i przydrożnych rowach. Wykazuje wyraźne preferencje dla środowisk powolnych lub spokojnych z gęstymi wzrostami roślinności wodnej lub nadbrzeżnej.

WIELKOŚĆ:
3,5 cm

DYMORFIZM:
Dymorfizm może być trudny do odróżnienia u młodych osobników, ale dojrzałe płciowo samce zwykle wykazują bardziej intensywny wzór, są intensywniej ubarwione i mają dłuższe płetwy brzuszne, odbytowe, grzbietowe i ogonowe niż samice.

ZACHOWANIE:
Żywa, łagodna, bardzo delikatna ryba. Najlepiej utrzymywać go w parze lub w małej grupie, pojedynczo lub z bardzo spokojnymi gatunkami podobnej wielkości.

TEMPERATURA:
25-28°C

POKARM:
Żywy i suchy. Ryby trzymane w niewoli zwykle przyjmują suszone produkty, gdy zostaną uznane za jadalne, ale należy im podawać dużo małych żywych lub mrożonych pokarmów, takich jak rozwielitka, artemia lub larwy ochotkowatych (ochotkowate), aby zapewnić optymalny kolor i kondycję ryb.

ROZMNAŻANIE:
Pary nie trzeba rozdzielać przed tarłem. Temperatura w zbiorniku tarliskowym powinna być podniesiona do 30°C. Niski poziom wody. Zbiornik rozrodowy gęsto obsadzamy roślinnością. Samiec buduje pieniste gniazdo pod powierzchnią wody, używając do budowy również kawałków roślin. W tym czasie odgania inne ryby w tym samicę. Tarło zwykle odbywa się pod gniazdem w typowym dla ryb „uścisku”, przy czym samiec owija się wokół samicy. W punkcie kulminacyjnym mlecz i kilka jaj zostaje uwolnionych, które samiec zbiera i transportuje do gniazda. Cykl ten jest następnie powtarzany, aż samica złoży wszystkie jaja. Dorosłe osobniki po tarle można normalnie pozostawić w zbiorniku, chociaż samica nie jest już aktywnie związana z samcem, przejmując wyłączną odpowiedzialność za pilnowanie gniazda i doglądanie go. Jaja wykluwają się w ciągu 24-48 godzin, pozostając w gnieździe przez kolejne 2-3 dni, aż woreczek żółtkowy młodych zostanie całkowicie wchłonięty.. Gdy narybek zacznie swobodnie pływać, samiec traci nim zainteresowanie. Dopuszczalne są małe wahania temperatury. Wylęg jest jednak na nie wrażliwy. Około 50 sztuk wylęgu można uznać za hodowlany sukces.

SYNONIMY:
Ctenops pumilus

https://www.youtube.com/watch?v=vMKw37gnTiI&feature=emb_logo