Datnioides campbelli

Datnioides campbelli wymaga dość obszernego akwarium. Długość minimalna akwarium to 200 cm długości. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje powinny być z kamieni, korzeni, i gałęzi.

POCHODZENIE:
Ograniczone do południowej części Nowej Gwinei, między rzeką Lorentz w prowincji Papua w Indonezji i rzeką Kikori w prowincji Zatoki Perskiej w Papui Nowej Gwinei. Lokalizacja typu jest błędnie określana jako „Górna rzeka Sepik, Nowa Gwinea”, ponieważ typy zostały w rzeczywistości znalezione w rzece Fly (Allen & Coates, 1991).

WIELKOŚĆ:
30-35 cm

ZACHOWANIE:
Datnioides campbelli może być trzymany z rybami o podobnej wielkości. Młode osobniki żyją ze sobą w zgodzie. W miarę wzrostu stają się wobec siebie agresywne. Ich agresja jest również wzmożona w stosunku do ryb o podobnym kształcie ciała. Najlepiej utrzymywać je pojedynczo lub w grupie 5 lub więcej osobników.

DYMORFIZM:
Nieznany.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
pH 7.5-9.0 ; GH: 15 – 30°

POKARM:
Skuteczny drapieżnik z wysoce wypukłymi aparatami gębowymi, żerujący głównie na mniejszych rybach i skorupiakach. W akwarium młodym można zaoferować larwy ochotkowatych, małe dżdżownice, posiekane krewetki i tym podobne, podczas gdy dorosłe osobniki przyjmą paski mięsa ryb, całe krewetki, małże, żywe krewetki rzeczne, większe dżdżownice itp. Nie wymagają codziennego karmienia, wystarczające jest podawanie pokarmu dorosłym Datnioides campbelli 2-3 razy w tygodniu.

Gatunek ten nie powinien być karmiony mięsem ssaków lub ptaków, takim jak serce wołowe lub kurczak, ponieważ niektóre zawarte w nich lipidy nie mogą być odpowiednio metabolizowane przez ryby i mogą powodować nadmierne odkładanie się tłuszczu, a nawet zwyrodnienie narządów.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w niewoli.

SYNONIMY:
Coius campbelli (Whitley, 1939)

Datnioides campbelli
Fot. Hampus Hertzman