Tęczanka czerwona – Glossolepis incisus
Glossolepis incisus potrzebuje dużo przestrzeni do pływania. Akwarium o długości 120 cm uważane jest za minimum, Zbiornik obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Dekoracje z kamieni i korzeni. Ryba najlepiej prezentuje się gdy jest trzymana w stadzie. Najlepiej, gdy umieścimy rośliny po bokach i w głębi zbiornika, a środek akwarium zostawimy nieobsadzony. Pozwoli to na odpowiednio gęsty porost, jak i wystarczającą ilość miejsca do pływania.
Znana również jako tęczanka łososiowata lub nowogwinejska, jest to jedna z najpopularniejszych tęczanek w akwarystyce. Niestety ubarwienie dzisiejszych okazów hodowanych masowo nie jest nawet zbliżone do spektakularnych dzikich ryb.
POCHODZENIE:
Indonezja, a konkretnie region Jeziora Sentani i otaczające je wody w północnej Nowej Gwinei. Zwykle Glossolepis incisus występuje w ławicach wokół obszarów silnie zarośniętych. Jezioro jest połączone z oceanem małym dopływem, dzięki czemu zawiera interesującą mieszankę gatunków.
WIELKOŚĆ:
15 cm
DYMORFIZM:
U samców Glossolepis incisus rozwija się charakterystyczny czerwony kolor, który nadaje tej rybie jej potoczną nazwę. Co ciekawe, wszystkie samce przy nieco niższej temperaturze przybierają czerwoną barwę, podczas gdy w cieplejszych wodach tylko ryby dominujące.
ZACHOWANIE:
Bardzo spokojny gatunek, ale może przeszkadzać mniejszym lub wolno poruszającym się rybom szybkimi ruchami i stosunkowo dużymi rozmiarami. Glossolepis incisus jest dość płochliwa i radzi sobie znacznie lepiej, gdy jest trzymana w ławicy składającej się z co najmniej 6-8 ryb, a najlepiej więcej. Samce będą również zachęcane do pokazania swoich najlepszych kolorów w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku.
TEMPERATURA:
22-25°C
WODA:
pH 7.0-8.0 ; woda świeża i często podmieniana. Pożądany jest prąd wody który będzie stymulował naturalne środowisko.
POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Larwy owadów i skorupiaków. Gatunek jest łatwy do wykarmienia i bez problemu większość pokarmów.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura w akwarium tarłowym 30°C. Zbiornik powinien być wypełniony drobnolistnymi roślinami, takimi jak mech jawajski, limnofilia, czy cabomba. Para Glossolepis incisus będzie się tarła przez kilka tygodni wśród roślin, składając kilka jaj każdego dnia. Jaja wykluwają się w ciągu 7-8 dni, a mały narybek początkowo wymaga pokarmu typu pierwotniaki. Po około tygodniu będzie już przyjmował larwy solowca. Młode są dość wrażliwe na niekorzystne warunki wodne i częste niewielkie podmiany wody są koniecznością.