Nannostomus mortenthaleri

Nannostomus mortenthaleri wymaga gęstej obsady roślin, jak również dużo przestrzeni do pływania. Woda najlepiej przefiltrowana przez torf, czysta i dobrze napowietrzona. Dekoracje z kamieni, korzeni lignitów.c wymaga zbiornika o pojemności około 80 litrów. Najlepiej trzymać ryby na mocno obsadzonym podłożu, najlepiej na ciemnym podłożu. Rośliny pływające w akwarium są pożytecznym dodatkiem, podobnie jak gałęzie z korzeni i wysuszona ściółka z liści, przy czym ta ostatnia w szczególności napędza tworzenie się kolonii drobnoustrojów podczas rozkładu. Takie mikroorganizmy mogą stanowić cenne wtórne źródło pożywienia dla narybku, podczas gdy garbniki i inne garbniki uwalniane przez rozkładające się liście są również uważane za korzystne. Gatunek ten wymaga stabilnych warunków wodnych i nigdy nie powinien być dodawany do niedojrzałego akwarium.

Gatunek ten jest sprzedawany pod różnymi innymi nazwami, takimi jak „ołównik czerwony”, „ołównik czerwony peruwiański”, „ołównik czerwony rubinowy”, „ołównik czerwony” i Nannostomus por. marginatus „red”.

Początkowo został opisany jako podgatunek N. marginatus, ale został podniesiony do pełnego statusu gatunkowego przez Weitzmana i Weitzmana (2003) i można go odróżnić od podobnych gatunków za pomocą następującej kombinacji cech: wyraźny dymorfizm płciowy z dorosłymi samcami wykazującymi jaskrawoczerwone pigmentacje między środkowymi i górnymi (pierwotnymi i wtórnymi) ciemnymi pręgami bocznymi, rozciągającymi się od czubka pyska do podstawy płetwy ogonowej i obejmującymi górną część tęczówki; wszystkie trzy ciemne paski boczne są mocne i charakterystyczne; centralny (pierwotny) pasek boczny u samców rozciągający się od brzucha do tylnej połowy podstawy płetwy odbytu; ostatni promień i tylna krawędź płetw brzusznych i odbytu czarne; przednia część płetwy grzbietowej u samców biała u podstawy, czerwona na końcu; brak płetwy tłuszczowej; wszystkie promienie płetw grzbietowych częściowo czarne; samce ze zmodyfikowanymi, pogrubionymi promieniami płetwy odbytu; 2 zęby na każdej kości szczękowej.

POCHODZENIE::
Mały dopływ Rio Nanay w wiosce Alvarenga, Loreto, prowincja Maynas (= Iquitos), Peru, i ten gatunek wydaje się endemiczny dla dorzecza Nanay w departamencie Loreto w Peru oraz systemu Río Tigre nieco dalej na zachód. Nannostomus mortenthaleri zamieszkuje powolne dopływy, małe rzeki i obszary bagienne, szczególnie na obszarach o gęstym wzroście roślinności wodnej lub zatopionych strukturach drzewiastych i ściółce liściowej. Często występuje na obszarach zalewowych lasów i jezior zalewowych w regionach czarnych wód. Typowe siedliska obejmują płytkie, blisko stojącej wody o bardzo małej wykrywalnej twardości, niskim przewodnictwie i pH 4.0-6.0.

WIELKOŚĆ:
2,5-3 cm 

DYMORFIZM:
Dorosłe samce Nannostomus mortenthaleri są zauważalnie mniej krępe i znacznie bardziej kolorowe niż samice, a ponadto od całkiem młodego wieku wykazują białe znaczenia na przedniej podstawie płetwy grzbietowej.

ZACHOWANIE:
Spokojny z innymi gatunkami, ale nie tworzy idealnej ryby zbiorowej ze względu na niewielkie rozmiary i raczej płochliwą naturę. Nannostomus mortenthaleri powinien być trzymany z drobnymi, nieagresywnymi characidami i mniejszymi sumami kalichthyid lub loricardia.

TEMPERATURA:
24-28°C

WODA:
pH 4.0-7.0 ; woda miękka do średnio twardej, filtrowana przez torf. Nannostomus mortenthaleri wymaga czystej, świeżej i dobrze natlenionej wody. Gatunek ten wymaga stabilnych warunków wodnych i nigdy nie powinien być dodawany do niedojrzałego akwarium.

POKARM:
Gatunek żywiący się drobnymi bezkręgowcami i innymi zooplanktonami w naturze. W akwarium przyjmuje suszone pokarmy o odpowiedniej wielkości, ale należy mu także codziennie podawać małe żywe i mrożone potrawy, takie jak larwy solowca, moina, grindal itp.

ROZMNAŻANIE:
Został osiągnięty w akwariach, choć rzadko, a w gęsto obsadzonym, dojrzałym akwarium jest możliwe, że niewielka liczba narybku zacznie się pojawiać bez interwencji akwarysty. Tarło Nannostomus mortenthaleri najlepiej przeprowadzać za pomocą mopów akwarystycznych lub gęsto obsadzonego akwarium. Dobrze odżywione ryby przenosi się do takiego zbiornika. Po tarle dorosłe należy usunąć, żeby nie zjadały ikry. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Po około 1-2 dniach zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Ze względu na jego małe rozmiary należy go karmić pantofelkami. Po pewnym czasie przyjmuje większe pokarmi i należy karmić młode larwami solowca i nicieniami mikro.

SYNONIMY:
Nannostomus marginatus mortenthaleri Paepke & Arendt 2001

Nannostomus mortenthaleri
Fot. Aquadiction
Nannostomus mortenthaleri
Fot. Wikipedia
Nannostomus mortenthaleri
Para Nannostomus mortenthaleri