Trematocranus placodon

Trematocranus placodon wymaga dużego zbiornika, najmniej 150 cm długości. Jako podłoże powinien być zastosowany bardzo drobny piasek o grubej warstwie. Ewentualne rośliny powinny być obłożone kamieniami, ponieważ ryby z intensywnie przekopują podłoże w poszukiwaniu pokarmu. Dekoracje z kamieni tworzących groty skalne. Ryba najlepiej czuje się w akwarium jednogatunkowym.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi. Zasiedla całe jezioro.

WIELKOŚĆ:
25 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojny gatunek, jednak samce agresywne wobec siebie. Najlepiej trzymać kilka egzemplarzy w proporcjach 1 samiec z kilkoma samicami. 

DYMORFIZM:
Samiec większy i intensywniej ubarwiony.

TEMPERATURA:
28ºC

WODA:
pH 8,0-8,2 , woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
W naturze żywią się ślimakami i mają do tego celu mocne zęby do miażdżenia z muszli. Wszystkożerny, najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skrobanym sercem wołowym. Przyjmuje również chętnie suche płatki i granulaty. Ślimaki powinny również być włączone do diety ryb.

ROZMNAŻANIE:
Wymaga dużego zbiornika tarliskowego. Należy zapewnić świeżą wodę, dobrze filtrowaną. Ikra składana jest na kamieniach w ilości około 10-50 ziaren. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 21 dni.Nie pobiera wówczas pokarmu. Po wypuszczeniu młode są zdolne do samodzielnego pobierania pokarmu. Rodzice troskliwie opIekują się potomstwem.

SYNONIMY:
Haplochromis placodon Regan, 1922
Cyrtocara placodon (Regan, 1922)