Altolamprologus compressiceps

Wymaga zbiornika o długości minimum 80 cm. W jeziorze Tanganika występują różne formy barwne tych ryb w zależności od miejsca odłowu. W akwarium zalecane podłoże piaszczyste. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, zapewniające odpowiednią ilość kryjówek. Zalecana obecność dużych muszli ślimaków morskich jako kryjówka dla inkubujących samic.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika. Strefa litoralu skalnego.

WIELKOŚĆ:
12 cm

ZACHOWANIE:
Ryby terytorialne w okresie rozrodu, nieco płochliwe, łagodnie usposobione, nie zawadzające innym rybom. Należy trzymać z rybami o podobnych rozmiarach.

DYMORFIZM:
Odróżnienie płci trudne. Samice trochę mniejsze od samców. Samce mają bardziej wydłużone płetwy.

TEMPERATURA:
23-26°C

WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Żywy pochodzenia zwierzęcego. Ryby bardzo niechętnie przyjmują pokarmy suche, dlatego należy im zapewnić żywe i mrożone larwy komarów i skorupiaków. Zalecany jest dodatek pokarmów roślinnych na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Tarło w szczelinach skalnych i grotach lub muszlach. Muszle muszę być koniecznie odpowiedniej wielkości, tak aby samica swobodnie wpłynęła do jej środka, a samiec nie mógł do niej wejść. Często również w muszlach. Ikra składana w ilości 50-200 ziaren. Wylęg po około 3 dniach, pływa po kolejnych 5 dniach. Wtedy należy rozpocząć karmienie larwami solowca. Samica opiekuje się ikra i potomstwem. Samiec jest odpowiedzialny za ochronę terytorium.

SYNONIMY:
Lamprologus compressiceps Boulenger, 1898
Haplochromis compressiceps (Boulenger, 1898)
Neolamprologus compressiceps (Boulenger, 1898)

Fot. PBase.com