Congochromis sabinae

Dla Congochromis sabinae akwarium powinno być o wymiarach 60×30 cm lub podobne. Taki zbiornik powinien stanowić minimum rozważane zarówno dla celów hodowlanych, jak i ogólnych. Podłoże powinien stanowić drobny piasek. Dekoracje akwarium z korzeni, gałęzi, łupiny orzecha kokosowego. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Dodatek wysuszonej ściółki liściowej (liście buka, dębu lub migdałów Ketapang są odpowiednie, a mieszanka wszystkich trzech może wyglądać bardzo efektownie) i jeszcze bardziej podkreśli naturalny wygląd zbiornika.

POCHODZENIE:
Afryka: rzeka Loubi, dopływu rzeki Likoula w północno-wschodnim Kongo (Brazzaville), która sama jest częścią ogromnego systemu rzecznego Kongo. Została również zarejestrowana w innych środkowych i północnych częściach kraju na zachód od dorzecza Górnego Konga jak w północno-wschodnim Gabonie (rzeka Ogooué) i północnym Demokratycznym Kongu w pobliżu osad Genema i Bamanya (rzeka Bondele).

WIELKOŚĆ:
6,5-7 cm

ZACHOWANIE:
Łagodna i towarzyska ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.

DYMORFIZM:
U dorosłych samców Congochromis sabinae tylna połowa płetwy grzbietowej ma białą obwódkę z dodatkowym, cienkim, czerwonym pasem podbrzeżnym u niektórych osobników. Przednia część płetwy grzbietowej jest bladoczerwono-brązowa, a tylna bardziej intensywnie pomarańczowa do czerwonawo-brązowej z małymi Płetwa ogonowa jest przezroczysta do szklistej z 6-8 rzędami czerwonych do czerwonawobrązowych i jasnoniebieskich plamek, zazwyczaj bladych lub nieobecnych dystalnie w dolnym płacie.

Płetwa odbytowa jest niebieskawa do fioletowej z rzędami czerwonych i jasnoniebieskich plam oraz od ciemnofioletowej do czarnej krawędzi dystalnej. Płetwa odbytowa jest niebieskawa do fioletowej z rzędami czerwonych i jasnoniebieskich plam oraz od ciemnofioletowej do czarnej krawędzi dystalnej. Wierzchołek, gardło i brzuszne części boków i klatki piersiowej są czerwonawe lub pomarańczowe, co nasila chów wsobny.

U samic płetwa grzbietowa ma cienką czarną do szarawej obwódkę i białą do srebrzystej obwódki podwodnej. Pozostała część płetwy jest pomarańczowa do czerwonawej z bladymi plamami i / lub małymi czarnymi plamkami u niektórych okazów. Płetwa ogonowa jest bladopomarańczowa lub czerwona. Płetwa odbytowa jest przezroczysta do żółtawej, płetwy piersiowe bladożółte do bladopomarańczowych.

TEMPERATURA:
24-27ºC

WODA:
pH 4.0-6.0 ; Congochromis spp. wymagają stabilnych warunków wodnych i nigdy nie powinny być wprowadzane do niedojrzałych akwariów.

POKARM:
Congochromis sabinae są rybami żywiącymi się głównie materiałem roślinnym i innymi odpadami organicznymi, chociaż niewątpliwie łowione są przez nie również niektóre bezkręgowce wodne.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek monogamiczny. Congochromis sabinae łatwo rozmnażają się w akwariach, pod warunkiem, że ich podstawowe potrzeby są zaspokojone. Często wystarczy umieszczenie samca i samicy razem w zbiorniku do tarła.

Samica Congochromis sabinae zapoczątkowuje zaloty i zaczyna pokazywać to swojemu potencjalnemu partnerowi, wyginając swoje ciało w kształt litery U, w ten sposób przedstawiając mu teraz intensywnie fioletową okolicę brzucha, jednocześnie szybko drżąc. Samce również przybierają inny wzór z bardziej intensywną czerwoną do pomarańczowej pigmentacją w dolnej, przedniej części ciała, a u obu płci całe ubarwienie ciała blednie, a ciemny pasek boczny nieco zanika. W końcu zostanie wybrane ukryte miejsce tarła, do którego para zwykle wykopuje własne wejście.

Po złożeniu jaj i zapłodnieniu samica pozostaje w jaskini i jest wyłącznie odpowiedzialna za opiekę nad wylęgiem, podczas gdy samiec jest wyrzucany i broni otaczającego terytorium. Okres inkubacji jest w pewnym stopniu zależny od temperatury, ale zwykle około trzech dni, po których narybek ma tendencję wisieć na dachu jaskini do czasu swobodnego pływania, około 8-9 dni po tarle. Młode są wystarczająco duże, aby zaakceptować larwy artemii, chociaż akceptowane są również inne bezkręgowce, takie jak nicienie mikro lub cyklopy, rozwielitki itp. Opieka rodzicielska Congochromis sabinae jest dobrze rozwinięta i trwa 5-6 tygodni, chociaż w w przypadku niektórych młodszych / niedoświadczonych par samiec może stać się terytorialny w stosunku do samicy, co wymaga jej usunięcia.

SYNONIMY:
Nanochromis sabinae Lamboj, 2005

Congochromis sabinae
Congochromis sabinae