Thorichthys socolofi

Dla jednej pary ryb wymagane jest akwarium o długości przynajmniej 100 cm. Dla większej ilości par należy zapewnić większy zbiornik. Najlepiej trzymać je z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Ryby chętnie je przesiewają w poszukiwaniu pokarmu. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i kamieni. Elementów dekoracyjnych musi być w akwarium dużo, ponieważ ryby wymagają kryjówek. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie grot skalnych lub doniczek jako groty dla ryb. Rośliny o mocnych liściach, które będą odporne na podgryzanie (anubiasy, microsoria). Ponieważ ryby przemodelowują dno zbiornika rośliny ukorzenianie w podłożu najlepiej jest umocnić kamieniami lub posadzić je w doniczkach.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa; Meksyk.

WIELKOŚĆ:
12 cm

DYMORFIZM:
Samiec jest większy i posiada bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. W okresie tarła samiec się dodatkowo wybarwia, przybierając piękną szatę. U młodych egzemplarzy płeć jest trudna do rozróżnienia. Samce dorastają do około 15 cm, samice są mniejsze i nie przekraczają 12 cm długości.

ZACHOWANIE:
Dość spokojna i łagodna pielęgnica. W okresie tarła jej agresja potrafi wzrosnąć zarówno u samic jak i samców. Najepiej trzymać w akwarium jednogatunkowym lub  mniejszymi gatunkami.

TEMPERATURA:
23-25°C 

WODA:
pH: 7,0-8,0 ; średnio twarda do twardej; twardość 15 -20°n

POKARM:
Wszystkożerna. W naturze odżywia się bezkręgowcami, owadami, roślinami. W warunkach akwariowych pokarm żywy i suchy pokarm jest chętnie przyjmowany. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów (ochotka, tubifex, szklarka itp.). Konieczny jest w diecie dodatek pokarmu roślinnego, gdyż inaczej ryby będą podgryzać rośliny.

ROZMNAŻANIE:
Samiec i samica żyją w związku monogamicznym, czyli para pozostaje ze sobą na zawsze. Dlatego należy zadbać, aby para dobrała się sama i nie zostały rozdzielone. Przed tarłem zarówno samiec, jak i samica stają się bardzo agresywni. Ikra składana jest w grotach skalnych, na kamieniach i łupinach orzecha kokosowego. Jej ilość to 100-500 ziaren ikry. Rodzice bardzo troskliwie opiekują się potomstwem. Wylęg po około 2-3 dniach. Jest dość duży i chętnie przyjmuje drobny pokarm. W przypadku karmienia rodziców suchymi płatkami, potrafią oni rozdrobnić pokarm na pył i “karmić” młode. Po wykluciu narybek przenoszony jest do wcześniej przygotowanych dołków. Rodzice bardzo troskliwie opiekują się potomstwem odganiając potencjalnych wrogów. Schronieniem dla młodych jest też pysk rodziców. W momencie zagrożenia młode chowają się niego, co jest bardzo widowiskowe.

SYNONIMY:
Cichlasoma socolofi (Miller & Taylor, 1984)

Fot. cichlidae.com
Fot. cichlidae.com
Fot. ciklid.org