Żółtaczek indyjski
Para ryb wymaga zbiornika najmniej 50 cm zbiornika. Dla kilku egzemplarzy akwarium powinno mieć długość najmniej 100 cm. Żółtaczek indyjski to terytorialna wewnątrz gatunkowo w przypadku umieszczenia w zbyt małym zbiorniku. Wymaga dużej ilości kryjówek z korzeni i kamieni. Zbiornik powinien mieć również wystarczająco wolnego miejsca do pływania. Zajmują środkową i denną część akwarium. Akwarium powinno być gęsto obsadzone szybko rosnącymi roślinami, które będą stanowiły naturalną kryjówkę dla ryb. Rośliny nie muszą być dodatkowo zabezpieczane, ponieważ żółtaczki nie wykazują chęci do kopania w podłożu.
POCHODZENIE:
Zachodnie Indie – Sri Lanka. Zamieszkuje przeważnie dolne odcinki rzek przy ujściach do oceanu.
WIELKOŚĆ:
8 cm
DYMORFIZM:
Samce są żywiej ubarwione i większe od samic.
ZACHOWANIE:
Żywa i bardzo towarzyska ryba. Odpowiednia do zespołu gatunków o podobnych rozmiarach. Najlepiej trzymać 2-4 par ryb w jednym akwarium.
TEMPERATURA:
20-25°C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda twarda do bardzo twardej. Wskazany dodatek soli morskiej tj. 1-2 łyżeczek na 10 litrów wody. Woda powinna być świeże, dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Ważne by podmieniana woda miała jak najbardziej zbliżone parametry do tej znajdującej się w akwarium, ponieważ ryby te są wrażliwe na wahania parametrów.
POKARM:
Chętnie zjada każdy rodzaj pokarmu. Równie chętnie przyjmuje pokarmy mięsne, roślinne jak i suche płatki i granulaty.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-28°C. Do tarła najlepiej przeznaczyć dobrze odżywioną, dobraną parę ryb. Na zbiornik tarłowy wystarczy akwarium o pojemności około 50 litrów. Do samego tarła ryby stymuluje podniesienie temperatury 25-28°C. Ikra składana jest na płaskich kamieniach i korzeniach w ilości 100-300 ziaren. Po wylęgu karmimy larwami solowca i pokarmami w płynie. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem, ale dość często również zjadają złożoną ikrę. Istnieje prawdopodobieństwo że narybek odżywiają się również wydzieliną skórną rodziców. Dlatego hodowcy stosują dwie szkoły rozmnażania. Pierwsza to pozostawienie ikry i młodych razem z rodzicami, natomiast druga mówi o odłowieniu dorosłych ryb po odbytym tarle i pozostawienie ikry do dalszego rozwoju.
SYNONIMY:
Chaetodon maculatus Bloch, 1795
Glyphisodon kakaitsel Lacepède, 1802