Hypoptopoma incognitum

Hypoptopoma incognitum wymaga zbiornika o pojemności 100 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Zbiornik powinien zawierać ciche obszary o gęstym nasadzeniu roślin, ale też część akwarium z dużą ilością otwartej przestrzeni do pływania. Jako dekoracje powinny być użyte kępy pływających roślin, kawałków drewna dryfującego. Podłoże najlepiej ciemne.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Río Itenez, departament Beni, północno-wschodnia Boliwia, ale jest to najbardziej rozpowszechniony członek rodzaju i został odnotowany w większości środkowej i dolnej części dorzecza Amazonki oraz Rio Tocantins i niektórych mniejszych rzek wpadających bezpośrednio do Oceanu Atlantyckiego. w północno-wschodniej Brazylii.

Rio Tocantins. Foto: Adam Carvalho

WIELKOŚĆ:
8,5-9,5 cm

ZACHOWANIE:
Bardzo spokojny i stadny mały sum, który najlepiej radzi sobie, gdy jest trzymany w ławicy składającej się z co najmniej sześciu osobników.

DYMORFIZM:
Brak danych o Hypoptopoma incognitum

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; twardość 1-10°H. Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu.

POKARM:
Podstawą diety powinny być mięsne mrożonki i żywe pokarmy. Suszone pokarmy są zwykle akceptowane, ale ryby nie osiągną najlepszej kondycji, jeśli będą karmione wyłącznie nimi.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium.

Hypoptopoma incognitum