Schistura devdevi

Schistura devdevi wymaga akwarium o pojemności minimum 120 litrów. Podłoże powinno być żwirowate. Jako dekoracje otoczaki, kawałki drewna i korzenie. zbiornik powinien być częściowo zarośnięty przez rośliny tolerujące wartki ruch wody. Zdecydowanie zalecane jest trzymanie go w zbiorniku zaprojektowanym tak, aby przypominał płynący strumień lub rzekę, z podłożem złożonym z różnej wielkości skał, piasku, drobnego żwiru i kilku wytartych przez wodę głazów.

Może być dodatkowo wyposażony w gałęzie drewna wyrzucane przez wodę, ułożone w sieć zakamarków, wgłębień i zacienionych miejsc, zapewniając w ten sposób terytoria rybom. Podobnie jak wiele ryb, które naturalnie żyją w wodzie bieżącej, nie toleruje gromadzenia się zanieczyszczeń organicznych i wymaga czystej wody.

POCHODZENIE:
Lokalizacja to Wschodnie Himalaje: małe strumienie poniżej Darjeeling i Sikkim w Indiach ”, a gatunek ten jest z pewnością znany jedynie z wyżynnych części stanów Assam, Sikkim, Arunachal Pradesh i Zachodni Bengal w północnych Indiach.

Zapisy z Nepalu najwyraźniej wymagają potwierdzenia, chociaż może się to również zdarzyć w Bhutanie. Schistura devdevi zamieszkuje mniejsze, dobrze natlenione strumienie i dopływy z czystą, płynącą wodą i podłożami ze żwiru, skał i głazów.

WIELKOŚĆ:
7 cm

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Czasami dość płochliwa.  Najlepiej czuje się w obszernym zbiorniku w stadzie nawet 10 sztuk. W akwarium powinna przebywać z rybami o podobnych wymaganiach tj. kardynałkami i brzankami.

DYMORFIZM:
Samce Schistura devdevi mają bardziej pełne “policzki”.

TEMPERATURA:
15-23°C

WODA:
pH 6.5-8.0 ; twardość 5-15ºdGH. Koniecznie bardzo silnie filtrowana i napowietrzana. Ruch wody powinien imitować wartki strumień. Zalecana jest cotygodniowa  obfita podmiana wody.

POKARM:
Gatunki Schistura są wszystkożerne, chociaż większość ich pożywienia składa się z małych owadów, robaków, skorupiaków i innych zooplanktonów, przy czym spożywane są tylko stosunkowo niewielkie ilości materii roślinnej i innych organicznych detrytusów. W akwarium przyjmą suszone pokarmy o odpowiedniej wielkości, ale nie powinny być karmione wyłącznie nimi. Najlepsze ubarwienie i kondycję zapewniają codzienne posiłki składające się z małych żywych i mrożonych potraw, takich jak rozwielitka, artemia, itp.

ROZMNAŻANIE:
Schistura devdevi nie jest rozmnażana w akwarium.

SYNONIMY:
Noemacheilus devdevi Hora, 1935
Nemacheilus devdevi (Hora, 1935)

Schistura devdevi
Foto: Nilanjan Mukherjee (seriouslyfish)
Schistura devdevi
Foto: Nilanjan Mukherjee (seriouslyfish)
Schistura devdevi
Foto: Nilanjan Mukherjee (seriouslyfish)
https://www.youtube.com/watch?v=K9i_ijnJBr4&t=7s