Trzciniak – Erpetoichthys calabaricus

Ryba wyglądem przypominająca węża. Kolory ciała oliwkowy z pomarańczowym brzuchem. Potrzebuje dużo kryjówek ze skał, kamieni, kawałków drewna i korzeni. Prowadzi nocny tryb życia, ale oswojony pokazuje się akwaryście i w ciągu dnia. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte mocnymi roślinami. Akwarium powinni być częściowo zaciemnione np. pływającymi roślinami, które stworzą półmrok. Wymaga długiego zbiornika o pojemności minimum 200 litrów, szczelnie przykrytego, ponieważ oddychając powietrzem atmosferycznym trzciniak potrafi wypełznąć ze zbiornika.

POCHODZENIE:
Afryka. Zamieszkuje wolno płynące rzeki i wody stojące Afryki Zachodniej i Środkowej – od Beninu po Gabon i Brazzaville w Kongo. Preferuje zamulone i niezbyt głębokie wody. Toleruje zbiorniki o niskiej zawartości tlenu.

WIELKOŚĆ:
90 cm, w akwarium zwykle nie przekracza 40 cm długości.

DYMORFIZM:
Nie znany dokładnie. Istnieją różne teorie na ten temat.

ZACHOWANIE:
Mimo dużych rozmiarów ryba spokojna. Jednak nie należy łączyć go z małymi gatunkami ryb, ponieważ trzciniaki mogą potraktować je jako pokarm. Prowadzi nocny tryb życia, ale w akwarium daje się zobaczyć też w ciągu dnia. Ponieważ bez problemu tolerują przedstawicieli swojego gatunku, można je trzymać zarówno pojedynczo jak i w stadzie.

TEMPERATURA:
22-26°C

WODA:
pH 6,0-6,5 lekko kwaśna i średnio twarda do 10ºdGH. Wodę należy regularnie podmieniać w ilości około 25%  objętości  zbiornika.

POKARM:
Larwy owadów i skorupiaków. Zarówno żywe jak i mrożone. Najchętniej zjadane to kryl, ochotka, krewetki oraz młode ryby. Suche pasze nie są pobierane, zdarza się jednak że ryby połykają w całości całe tabletki które opadły na dno. Nie jest to jednak wystarczająca karma dla tego gatunku.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w niewoli. Wiadomo jedynie że tarło odbywa się wśród roślinności wodnej.

SYNONIMY:
Calamichthys calabarica (Smith, 1865)
Calamichthys calabaricus (Smith, 1865)
Calamoichthys calabaricus (Smith, 1865)
Calanichthys calabaricus (Smith, 1865)
Erpetoichthys calabaris (Smith, 1865)
Erpetoichthys robbianus (Smith, 1865)
Herpetoichthys calabaricus (Smith, 1865)
Polypterus erpetoideus (Smith, 1865)