Hypancistrus sp. (L411)

Hypancistrus sp. (L411) podobny jest do L260. Dojrzała egzemplarze L4101 mają jednak bardziej kontrastowy wzór na ciele. Ma też taki sam wzór koloru co Pseudolithoxus tigris (L257). Zalecane jest akwarium o pojemności minimum 100 litrów. Podłoże z piasku. Dekoracje z korzeni i kawałków drewna, które będą tworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest też stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Rio Tapajós, Pará, Brazylia.

WIELKOŚĆ:
13 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.

DYMORFIZM:
Samce jak u każdej prawie ryby na świecie są mocniej i bardziej intensywnie wybarwione. Samce nieco większe od samic. Samce posiadają dłuższe międzykręgowe, zęby skórne piersiowe niż u samic. Twardy promień płetw piersiowych jest szerszy, głowa szersza i dłuższa. Samce tego gatunku również wydają się mieć brzuch wykonany z marmuru (całkowicie lub częściowo), samice mają jednak cały biały brzuch.

TEMPERATURA:
25-30°C

WODA:
pH 6.4 – 7.6 ; woda miękka do średnio twardej 16°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana. Woda nie powinna zawierać azotynów i możliwie jak najmniej azotanów oraz posiadać jak najwyższy poziom rozpuszczonego tlenu. W akwarium należy zapewnić również szybki prąd wody.

POKARM:
Zbrojnik typowo mięsożerny. Należy podawać mu pokarmy pochodzenia zwierzęcego z dodatkiem pokarmu roślinnego. Bardzo chętnie przyjmują mrożoną ochotkę, rurecznik i skrobane serce wołowe, krewetki, ślimaki. Podstawą diety jest, cyklop, dafnia, solowiec, wodzień, krill, czarny komar, ochotka i inne pokarmy pochodzenia naturalnego. Sztuczne pokarmy płatkowe, granulowane czy tabletkowe zarówno mięsne i roślinne powinny stanowić urozmaicenie diety. Od czasu do czasu zbrojniki mięsne żerują też na naturalnych pokarmach roślinnych jak: ogórek, papryka czerwona, cukinia, kabaczek, szpinak oraz tabletki z wysoką zawartością spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Akwarium tarliskowe powinno posiadać dobrze filtrowaną i napowietrzaną wodę. Wodę musimy mieć miękką 0-4GH o temperaturze 28-32°C. Do tarła dochodzi w grotach skalnych lub glinianych. Samiec opiekuje się ikrą, wachlując ją przez cały czas. Wylęg następuje po około tygodniu. W pierwszej fazie samiec również opiekuje się potomstwem. Po kolejnych 10 dniach młode opuszczają grotę w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić pokarmami mięsnymi .