Hypancistrus sp. (L401)

Dla Hypancistrus sp. (L401) zalecane jest akwarium o pojemności minimum 120 litrów Podłoże z piasku z nieliczna ilością żwiru i korzeni, które będą tworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest też stworzenie silnego prądu wody w akwarium. Młode ryby mają o wiele szerszy wzór aniżeli osobniki dorosłe.

Gatunek ten sprzedawany jest jako L333 Hypancistrus sp. „Alenquer”, ale to nie to samo, co L333 z Rio Xingu. Wygląda na to, że “Alenquer” pochodzi z Rio Curuá po północnej stronie Rio Amazona

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia: Rio Curuá, Amazonka

WIELKOŚĆ:
14 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.

DYMORFIZM:
Samce jak u każdej prawie ryby na świecie są mocniej i bardziej intensywnie wybarwione. U osobników 5,5-6cm można już rozróżnić płeć patrząc na pysk który u samców jest bardziej kanciasty jak u większości Hypancistrusów. Samce posiadają wydatniejsze kolce na „policzkach” oraz masywniejsze i dłuższe promienie w płetwach piersiowych. Dorosłe samice mają bardziej zaokrąglony brzuszek i są bardziej korpulentne niż szczuplejsze, smukłe samce.

TEMPERATURA:
25-30°C

WODA:
pH 6.0 – 7.5 ; woda miękka do średnio twardej 16°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana.

POKARM:
Zbrojnik mięsożerny. Należy podawać mu pokarmy pochodzenia zwierzęcego z dodatkiem pokarmu roślinnego. Bardzo chętnie przyjmują mrożoną ochotkę, rurecznik i skrobane serce wołowe, krewetki, ślimaki. Podstawą diety jest, cyklop, dafnia, solowiec, wodzień, krill, czarny komar, ochotka i inne pokarmy pochodzenia naturalnego. Sztuczne pokarmy płatkowe, granulowane czy tabletkowe zarówno mięsne i roślinne powinny stanowić urozmaicenie diety. Od czasu do czasu zbrojniki mięsne żerują też na naturalnych pokarmach roślinnych jak: ogórek, papryka czerwona, cukinia, kabaczek, szpinak itp.

ROZMNAŻANIE:
Akwarium tarliskowe powinno posiadać dobrze filtrowaną i napowietrzaną wodę. Wodę musimy mieć miękką 0-4GH o temperaturze 28-32°C. Tarło odbywa się w grotach. Ikra składana jest w ilości około 20-40 ziaren. Są one dość duże, ponieważ mają 5-7 mm średnicy. Wylęg następuje po około 7 dniach. Po kolejnych 14 dniach młode opuszczają grotę w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić pokarmami mięsnymi . Odpowiednio karmione młode szybko rosną.