Hypancistrus zebra (L046)

Akwarium o długości minimum 80 cm. Podłoże z piasku drobnego żwiru. Konieczne dekoracje z korzeni i kamieni, które będą tworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest też stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

Hypancistrus zebra to jeden z najbardziej znanych zbrojników. Znany pod numerem L046 (forma powszechna) i L098, który jest rzadko spotykanym wariantem koloru wzoru na ciele, złożonego z przerywanych linii.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia: dorzecze Amazonki: rzeka Rio Xingú.

WIELKOŚĆ:
7,5-8 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.

DYMORFIZM:
Samce jak u każdej prawie ryby na świecie są mocniej i bardziej intensywnie wybarwione. Czerń i biel jest wyrazista natomiast samice są bardziej matowe, powiedziałbym mlecznie ubarwione. Różnica w budowie zewnętrznej jest prawie nie rozróżnialna prócz koloru barw u osobników podrastających i dorosłych oraz budowie pyska. U osobników 5,5-6cm można już rozróżnić płeć patrząc na pysk który u samców jest bardziej kanciasty jak u większości Hypancistrusów. Samice dorosłe mają lepiej rozbudowany brzuszek i są bardziej korpulentne niż szczuplejsze, smukłe samce.

TEMPERATURA:
24-30°C

WODA:
pH 6.0 – 7.0 ; woda miękka do średnio twardej 2-10°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana. Skład chemiczny wody Rio Xingú, gdzie ryba występuje w naturze, jest dobrze udokumentowany, ale nie jest to aż tak ważne, ponieważ H. zebra dobrze radzi sobie w każdej wodzie, pod warunkiem, że zawiera dużo tlenu i jest ciepła. Wydaje się, że pH i dH nie mają znaczenia, ponieważ ryby były rozmnażane we wszystkich typach wody, nawet w wodzie twardej i zasadowej. Aby najlepiej odtworzyć ich naturalne środowisko, woda byłaby obojętna lub lekko kwaśna i miękka.

POKARM:
Zbrojnik mięsożerny. Należy podawać mu pokarmy pochodzenia zwierzęcego z dodatkiem pokarmu roślinnego. Bardzo chętnie przyjmują mrożoną ochotkę, rurecznik i skrobane serce wołowe, krewetki, ślimaki. Jako ciekawostkę stanowi fakt, że gatunek zaczyna jedzenie warzyw od skórki, a nie miąższu.

ROZMNAŻANIE:
Akwarium tarliskowe powinno posiadać dobrze filtrowaną i napowietrzaną wodę. Wodę musimy mieć miękką 0-4GH o temperaturze 28-32C. W akwarium musi być korzeń ponieważ wszystkie ale to wszystkie zbrojniki uzupełniają dietę zjadając korzenie. Chodzi tu głównie o celulozę co ułatwia oczyszczanie przewodu pokarmowego oraz ułatwia wchłanianie się pokarmu na kosmkach jelitowych. Korzenie wydzielając też naturalne kwasy huminowe i humusowe, nazywane garbnikami wody przez akwarystów, obniżają odczyn wody co wpływa korzystnie na warunki dla L046. Do tarła dochodzi w grotach glinianych lub ciasnych szczelinach skalnych. Podczas tarła – które odbywa się w kilku partiach – samiec blokuje głową wejście do jaskini/groty. Samica “przekonuje” samca, by nie pilnował wejścia do jaskini w celu zapłodnienia jaj. Kiedy to się nastąpi, samiec często będzie musiał wypchnąć samicę z jaskini, zanim będzie mógł wznowić opiekę rodzicielską. Dość często zdarza się, że pierwsze tarło będzie bardziej „próbne”, a jaja pozostaną niezapłodnione. Zebra zwykle składa się od 7 do 15 ziaren ikry. Wylęg następuje po około 7 dniach. Po 10 dniach młode wykorzystują całkowicie woreczek żółtkowy i rozpoczynają żerowanie. Natychmiast biorą suszone pokarmy i mrożone lub żywe larwy owadów. Młode dość wolną rosną. Osiągnięcie długości 1,5 cm zajmie młodym około 2,5 miesiąca.

SYNONIMY:
L098
Zbrojnik Zebra

Fot. Youtube
Fot. aquainfo.org
Samiec
Samica
Samiec
Samica
Samiec
Samica