Pielęgnica niebieskołuska – Rocio octofasciata

Pielęgnica niebieskołuska wymaga zbiornika o pojemności przynajmniej 200 litrów. Najlepiej trzymać je z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Dekoracje z korzeni i kamieni, które muszą zapewnić dużą ilość kryjówek. Wszelkie dekoracje powinny być bardzo stabilnie ułożone w zbiorniku, ponieważ ryby bardzo silnie przekopują podłoże i mogą je zniszczyć. Również rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach. Inaczej ryby bez problemu mogą je wykopać. Ryby ze względu na łatwość w hodowli oraz rozmnażaniu polecane są początkującym hodowcom pielęgnic.

W hodowlach występuje również odmiana “Electric Blue“, która uzyskuje się poprzez kojarzenie ryb z określonym genem.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa. Występuje w Gwatemali, Hondurasie, Meksyku.
WIELKOŚĆ:
17-21 cm 
DYMORFIZM:
Samiec jest większy i posiada bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. Samica mniejsza, pełniejsza i posiada zaokrąglone płetwy.
ZACHOWANIE:
Bardzo agresywna i silnie terytorialna ryba. Chętnie kopie w podłożu.  Należy je trzymać wyłącznie z pielęgnicami z Ameryki Środkowej. W zbiornikach ogólnych ryby podczas tarła są często bardzo agresywne nawet w stosunku do większych od siebie gatunków. Ze względu na swoją agresję rybę nazwano “Jack Dempsey” na cześć amerykańskiego boksera – mistrza wagi ciężkiej.
TEMPERATURA:
24-30°C 
WODA:
pH: 7-8 ; twardość: średnio twarda, ale ryby znoszą również twardą wodę.  Akwarium musi być wyposażone w bardzo wydajną filtrację, ponieważ ryby mając szybki metabolizm produkują dużo produktów przemiany materii i tym samym szybko zanieczyszczają wodę.
POKARM:
Wszystkożerna. Żywy i suchy pokarm jest chętnie przyjmowany. Koniecznie z dodatkiem roślinnego, gdyż inaczej ryby będą podgryzać rośliny. 
ROZMNAŻANIE:
Przed tarłem zarówno samiec jak i samica stają się bardzo agresywni. Znajdują miejsce do odbycia tarła, przy czym najczęściej jest to łupina orzecha kokosowego, doniczka, grota, kamień. Do takiej kryjówki samica składa około 300-800 sztuk ikry. Po tarle samica  wachluje płetwami wodę, doprowadzając stale świeżą i natlenioną. Samiec natomiast pilnuje ikry, przepędzając każdego intruza. Na około dzień przed spodziewanym wylęgiem rodzice wykopują dołek w podłożu i przenoszą tam ikrę. Wylęg następuje po około 3 dniach. Po kolejnych 4 dniach zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. W tym czasie samiec broni terytorium, a samca opiekuje się potomstwem. Potrafi nawet karmić swoje młode rozdrabniając pokarm i “podawać go” młodym. Narybek należy karmić oczlikiem, artemią i innymi, drobnymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Odpowiednio karmione młode szybko rosną.

SYNONIMY:
Archocentrus octofasciatus
Cichlasoma biocellatum
Cichlasoma hedricki
Cichlasoma octofasciatum
Cichlasoma octofasciatus
Cichlosoma biocellatum
Heros octofasciatus
Nandopsis octofasciata
Parapetenia octofasciata

Fot. Ronald Marcos
Fot. Ronald Marcos
Pielęgnica niebieskołuska • Rocio octofasciata • Jack Dempsey
Fot. Youtube
https://akwarium.info.pl/wp-content/uploads/2021/01/ebjd3.jpg
Samiec Electric Blue Jack Dempsey