Wężogłów Blehera – Channa bleheri

Channa bleheri wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte roślinami, jednak powinno być pozostawione również dużo miejsca do pływania dla ryb. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów, gałęzi. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby potrafią wyskoczyć ze zbiornika. Aranżacja powinna zapewnić dużą ilość kryjówek.

Ryby wymagają zimowania raz w roku. Oznacza to obniżenie temperatury w zbiorniku do 15-18°C i karmienie ryb maksymalnie raz w tygodniu. W warunkach naturalnych okres zimowania przypada na miesiąc listopad. Zatem najlepiej w warunkach akwariowych również zastosować zimowanie w tym miesiącu. Po okresie zimowania zalecane jest stopniowe zwiększanie temperatury w akwarium i obfitsze karminie ryb. Taki zabieg powinien zastymulować ryby do tarła.

Członkowie rodziny Channidae są powszechnie określani jako „snakeheads” ze względu na posiadanie dużych łusek na głowie większości gatunków, które przypominają łuski naskórka (płytki głowowe) na głowach węży. Obecnie istnieje ponad 30 ważnych gatunków, ale różnorodność w grupie prawdopodobnie okaże się znacznie większa. Wszystkie Channa spp. posiadają dodatkowy aparat oddechowy w postaci sparowanych komór nadczaszkowych umiejscowionych za i nad skrzelami, chociaż nie są to błędniki, ale wyściełane nabłonkiem oddechowym. Komory te pozwalają rybom oddychać powietrzem atmosferycznym i przetrwać w warunkach niedotlenienia lub nawet poza wodą przez znaczny okres czasu, a w akwariach często można je zobaczyć, jak wynurzają się na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

POCHODZENIE:
Azja: Indie. W naturalnym środowisku zamieszkuje płytkie zbiorniki zarówno płynące, jak i stojące, preferując siedliska zarośnięte, z dużą ilością kryjówek.

WIELKOŚĆ:
13-15 cm 

ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Najlepiej jest je trzymać w jednogatunkowym akwarium ze względu na ich agresję w stosunku do innych ryb.

DYMORFIZM:
Bardzo nieznaczny. Samce są odrobinę większe i intensywniej ubarwione. Samica w okresie tarła jest bardziej zaokrąglona w partiach brzusznych.

TEMPERATURA:
20-29°C

WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.

POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić małymi rybami, mrożonymi pokarmami mięsnymi (ochotka, szklarka, kryl, stynka), dżdżownicami, małżami, ślimakami.

ROZMNAŻANIE:
Osiągają dojrzałość płciową po osiągnięciu rozmiaru około 12-15 cm, czyli po około roku życia. Ryby po dobraniu się w pary przystępują do tarła. Do rozrodu podchodzą dobrze wykarmione osobniki, które rozmnażają się zazwyczaj raz w roku. Do tarła dochodzi pod powierzchnią wody wśród roślin. Ikra unosi się na powierzchni przez około 1-2 dni, po czym następuje wylęg młodych. W tym czasie samiec i samica pilnują pieczołowicie ikry. Młode po wylęgu mają około 6-7 mm długości. Młode po wylęgu przez około 30 dni są karmione niezapłodnioną ikrą, którą wydala samica. Po tym czasie młode należy je karmić drobnymi pokarmami mięsnymi. Odpowiednio karmiony narybek szybko rośnie. Wśród tych ryb występuje kanibalizm. Dlatego istotne jest, by odławiać wyrośnięte osobniki. Inaczej będą one zjadać mniejszych braci z miotu.