Channa barca

OPIS:
Channa barca wymaga zbiornika o długości najmniej 250 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić rybom dużą ilość odpowiedniej wielkości kryjówek. Zbiornik powinien być tez szczelnie przykryty, żeby ryby nie mogły z niego wyskoczyć.

POCHODZENIE:
Azja: Indie, Bangladesz. W naturalnym środowisku zamieszkuje płytkie zbiorniki zarówno płynące, jak i stojące, preferując siedliska zarośnięte, z dużą ilością kryjówek.
WIELKOŚĆ:
80-90 cm 
ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Najlepiej jest je trzymać w jednogatunkowym akwarium w parach lub jednego – samotnego osobnika. Ryby wykazują również dużą agresję wewnątrz gatunkową i samiec po tarle jest w stanie nawet zabić samicę.
DYMORFIZM:
Samce mają wydatniejszą płetwę ogonową i są one intensywniej ubarwione. U dorosłych samic można zauważyć nieznaczne zaokrąglenie w okolicach brzusznych.
TEMPERATURA:
22-28°C
WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6.5-8.0. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.
POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić małymi rybami, mrożonymi pokarmami mięsnymi (ochotka, szklarka, kryl, stynka), dżdżownicami, małżami, ślimakami.
ROZMNAŻANIE:
Brak danych.

SYNONIMY:
Ophiocephalus barca
Ophicephalus nigricans
Ophiocephalus amphibius