Channa ornatipinnis

OPIS:
Channa ornatipinnis wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby potrafią z niego wyskoczyć.

POCHODZENIE:
Azja: Waloun Chaung w Rakhine, Birma. Jej naturalnym środowiskiem są szybko płynące strumienie.
WIELKOŚĆ:
20 cm 
ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Najlepiej jest je trzymać w jednogatunkowym akwarium ze względu na ich agresję w stosunku do innych ryb.
DYMORFIZM:
Samce mają wydatniejszą płetwę ogonową i są one intensywniej ubarwione. U dorosłych samic można zauważyć nieznaczne zaokrąglenie w okolicach brzusznych.
TEMPERATURA:
18-25°C
WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-8,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.
POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić małymi rybami, mrożonymi pokarmami mięsnymi (ochotka, szklarka, kryl, stynka), dżdżownicami, małżami, ślimakami.
ROZMNAŻANIE:
Osiągają dojrzałość płciową po osiągnięciu rozmiaru około 18 cm. Ryby po dobraniu się w pary przystępują do tarła. Do rozrodu podchodzą dobrze wykarmione osobniki, które rozmnażają się zazwyczaj raz w roku. Do tarła dochodzi pod powierzchnią wody wśród roślin. Ikra jest wyłapywana przez samca i umieszczana w pienistym gnieździe przy powierzchni wody. Rodzice opiekują się zarówno ikrą jak i narybkiem. Należy je karmić drobnymi pokarmami mięsnymi. Odpowiednio karmiony narybek szybko rośnie. Wśród tych ryb występuje kanibalizm. Dlatego istotne jest, by odławiać wyrośnięte osobniki. Inaczej będą one zjadać mniejszych braci z miotu.