Ancistrus sp. (L393)

Akwarium dla tego gatunku Ancistrus sp. (L393) powinno być o pojemności minimum 100 litrów. Podłoże z drobnego piasku lub żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Peru, Rio Madre De Dios.

WIELKOŚĆ:
10 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, ale terytorialna w stosunku do samców tego samego gatunku. Nie zaleca się trzymanie więcej niż jednego samca w akwarium, ponieważ mogą ze sobą walczyć. Stanowią dobre uzupełnienie większości akwariów, nie są agresywne w stosunku do innych gatunków. Samce mogą walczyć o terytorium, jeśli są trzymane w zbyt małym zbiorniku.

DYMORFIZM:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome, tzw. “krzaczasty nos” oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 6,2 – 7,2 ; zalecana bardzo silna filtracja wody.

POKARM:
Pokarm głównie roślinny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Typowe dla zbrojników. Ikra składana w grotach i rurkach glinianych. Ikra jest składana w ilości około 70-90 ziaren. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi, wachlując je w grotach dostarczając niezbędnego tlenu. Wylęg po około tygodniu. Po 2 tygodniach swobodnie pływa i jest zdolny do samodzielnego pobierania pokarmu. Karmimy glonami, pokarmem naturalnym roślinnym.

Fot. Haakon Haagensen