Wężogłów czerwony – Channa micropeltes

Wymaga zbiornika o długości najmniej 200 cm. Częściowo gęsty porost roślin. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować. Rybie należy zapewnić dużo miejsca do pływania. Gatunek bardzo szybko rośnie. Potrafi przybierać nawet 1 cm tygodniowo! Akwarium powinno być przykryte odporną pokrywą, ponieważ ryby są bardzo skoczne.

Członkowie rodziny Channidae są powszechnie określani jako „snakeheads” ze względu na posiadanie dużych łusek na głowie większości gatunków, które przypominają łuski naskórka (płytki głowowe) na głowach węży. Obecnie istnieje ponad 30 ważnych gatunków, ale różnorodność w grupie prawdopodobnie okaże się znacznie większa. Wszystkie Channa spp. posiadają dodatkowy aparat oddechowy w postaci sparowanych komór nadczaszkowych umiejscowionych za i nad skrzelami, chociaż nie są to błędniki, ale wyściełane nabłonkiem oddechowym. Komory te pozwalają rybom oddychać powietrzem atmosferycznym i przetrwać w warunkach niedotlenienia lub nawet poza wodą przez znaczny okres czasu, a w akwariach często można je zobaczyć, jak wynurzają się na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

POCHODZENIE:
Południowo-wschodnie Indie. Zamieszkuje śródleśne stawy, jeziora i bagna.

WIELKOŚĆ:
do 100 cm 

ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą.

DYMORFIZM:
Brak wyraźnego.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.

POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Jako pokarm powinny stanowić dżdżownice, rosówki, płazy i żywe ryby. Karmienie mrożonymi filetami, kostkami ochotki czy sercem wołowym może nie przynosić rezultatów. Gatunek bardzo żarłoczny. Młode egzemplarze należy karmić codziennie. Ryby powyżej 25cm 2-3 razy w tygodniu. Egzemplarze które przekroczyły 50cm można karmić faz w tygodniu, ale odpowiednio obficie.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwarium.

SYNONIMY:
Ophicephalus micropeltes Cuvier, 1831
Ophiocephalus micropeltes Cuvier, 1831
Ophicephalus serpentinus Cuvier, 1831
Ophicephalus bivittatus Bleeker, 1845
Ophicephalus stevensii Bleeker, 1854
Ophiocephalus studeri Volz, 1903
Channa diplogramme (non Day, 1865)