Świderek – Melanoides tuberculata

Melanoides tuberculata to bardzo popularny i przydatny ślimak. Przebywa w podłożu i tak zjada resztki pokarmowe. Dlatego przez akwarystów jest traktowany jako swoista służba sanitarna. Posiada wydłużoną, stożkowatą skorupę. Jego ciało ubarwione jest na szaro, stopa jest krótka, głowa szeroka, oczy umiejscowione są u podstawy czułków. Przekopując podłoże nie niszczy korzeni roślin, a wręcz jego działania tworzą tzn. “poduszki powietrzne” w podłożu i zapobiegają tworzeniu się stref beztlenowych.

POCHODZENIE:
Pochodzi z Azji południowo-wschodniej. W obecnej chwili jest jednak spotykany praktycznie na całym świecie i to zarówno w stregach tropikalnych, jak i strefie umiarkowanego klimatu. W naturze zasiedla płynące i stojące czyste wody.

WIELKOŚĆ:
2 cm

ZACHOWANIE:
Typowo nocny gatunek. W dzień jest zakopany w podłożu i nocą wychodzi z niego w poszukiwaniu pokarmu.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
Świderki są bardzo wrażliwe na zły stan wody. Dlatego stanowią dość fajny wskaźnik jakości wody. W momencie, gdy mamy zbyt duże stężenie niepożądanych azotanów, świderki wychodzą z podłoża i kierują się ku powierzchni tafli wody. Jest to znak, że z naszą wodą dzieje się coś niedobrego i konieczna jest jej podmiana i sprawdzenie parametrów.

POKARM:
Typowy wszystkożerca. Zjada zarówno pokarmy roślinne jaki mięsne. Nie pogardzi padliną w postaci martwej ryby. Zwykle w akwariach z rybami nie wymagają dokarmiania i zadowolą się niezjedzonymi resztkami pokarmów.

ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  bardzo szybko i łatwo się rozmnaża. Ma tendencję do szybkiej inwazji w akwariach. Dzieje się tak szczególnie w akwariach z przekarmianymi rybami, czyli dużą ilością pokarmów dostępnych dla ślimaków. Jest to gatunek rozdzielnopłciowy, samica rozmnaża się jajo-żyworodnie i wymaga zapłodnienia przez samca. Samiec wyposażony jest w narząd kopulacyjny tzw. “wyrostek”. Zaplemnia on nim samicę, przy czym sperma deponowana jest w zbiorniczku nasiennym i może być w nim przechowywana przez dłuższy czas i użyta gdy zarodki dojrzeją. Zarodki dojrzewają kilka tygodni i przed wykluciem posiadają już w pełni ukształtowaną muszlę. Po narodzinach młode ślimaki natychmiast zakopują się w podłożu i przebywają tam kilka miesięcy.