Pterygoplichthys pardalis
Pterygoplichthys pardalis to duży zbrojnik. Niestety podczas pływania wyrywa rośliny. Dlatego w akwarium z nimi najlepiej jest zrezygnować z roślin. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna, lignitów. Wymaga bardzo obszernego akwarium – przynajmniej 200 cm długości.
Pterygoplichthys można rozpoznać po liczbie promieni w płetwie grzbietowej. Dziesięć lub więcej promieni grzbietowych (zwykle więcej niż 10) wskazuje, że jest to Pterygoplichthys. Większość innych zbrojników ma 8 lub mniej promieni (w szczególności większe gatunki Hypostomus, które najprawdopodobniej są mylone z Pterygoplichthys).
Gatunek ten jest najprawdopodobniej mylony z Pterygoplichthys disjunctivus. Najłatwiej rozpoznać ryby po wzorze na brzuchu: Pterygoplichthys pardalis ma wzór cętkowany, podczas gdy Pterygoplichthys disjunctivus ma wzór robaczkowy.
Zwierzęta występują w handlu pod różnymi nazwami. Bardzo często są sprzedawane jako Hypostomus plecostomus. Ale jest to mniejszy gatunek zbrojnika, który nie jest raczej importowany, a jeśli tak, to bardzo rzadko. Zwierzęta, które można znaleźć na listach sprzedawców pod nazwą Hypostomus plecostomus, to właściwie zawsze P. pardalis. Pojawia się tutaj wiele wątpliwości i pomyłek. . Większość sprzedawanych zwierząt pochodzi prawie bez wyjątku od hodowców azjatyckich i amerykańskich. Zbrojniki są importowane masowo za kilka centów jako młode zwierzęta.
Należy zapewnić dobre napowietrzanie. Zdecydowanie nie powinno zabraknąć w akwarium dużych korzeni, które oferują liczne dobre kryjówki dla tych zbrojników. Kryjówki są dla tego gatunku bardzo ważne. Z reguły zakłada się ich dwukrotnie większą liczbę w porównaniu z liczbą zbrojników. Wielkość i kształt kryjówek należy dostosować do wielkości ryby. W przypadku dużych, w pełni wyrośniętych zbrojników bardzo prawdopodobne jest, że same spróbują „przebudować” wystrój zbiornika.
Doświadczenie hodowców pokazuje, że gatunek ten z łatwością radzi sobie z bardzo miękką, ale także znacznie twardszą wodą w akwarium. Podobny obraz pojawia się w przypadku wartości pH. Za optymalny należy uznać zakres 6,5 – 7,0 pH. Ponieważ gatunek ten występuje w ogromnym rozpowszechnieniu w czystych czarnych wodach, a także w rzekach gliniastych i błotnistych, zwierzęta wykazują również wysoką tolerancję na wartości pH. Stała temperatura powinna zawierać się w przedziale od 25 ° C do 30 ° C. Bywają hodowcy, którzy latem trzymają takie zwierzęta w oczku wodnym. Tam temperatury z pewnością mogą się wahać się dużo bardziej niż w domu.
Należy dokonywać regularnych podmian wody, ponieważ ryby, ze względu na swój rozmiar, bardzo obciążają wartości wody swoimi wydalinami. Podobnie jak w większości akwariów przeznaczonych dla zbrojników, istotne jest dobre natlenienie wody, nawet jeśli zwierzęta mogą pobierać tlen w pewnym stopniu z powietrza. W ich ojczyźnie występują głównie w dolnym biegu dużych rzek, które mają bardzo silny nurt. Dlatego zaleca się pompkę przepływową w basenie, która wspomaga również ryby w ich naturalnym zachowaniu. Zwierzęta nie są wybredne, jeśli chodzi o jedzenie, jedzą prawie wszystko. Czasami pokarm roślinny jest mniej lub bardziej chętnie zjadany. Podczas gdy jedno zwierzę woli paprykę, inne pyszną cukinię. Jedzą również mlecze i różnorodne warzywa. Ich menu mogą uzupełniać rośliny wodne. Zwierzęta te jedzą również glony.
Przedstawiciele gatunku przyjmują również wszelkiego rodzaju karmy dla ryb. Nie ma znaczenia, czy to filet z ryby czy larwy komara. Wszystko to jest konsumowane bardzo chętnie. Zbrojnik nie jest zainteresowany współlokatorami. Ale jeśli któryś mieszkaniec akwarium padnie, jest natychmiast postrzegany jako pożądany suplement diety. Również wszystkie rodzaje mrożonek są spożywane z dużym apetytem, mile widziane jako przysmaki są również doniczkowce. W jego menu można znaleźć wszystkie rodzaje suchej karmy: tabletki, granulki czy inny pokarm opadający na dno. Nie należy unikać miękkich korzeni, ponieważ wydają się odgrywać ważną rolę dla zbrojników. Zwierzęta bardzo lubią wyrywać korzenie. Podsumowując, utrzymanie tego zwierzęcia jest naprawdę łatwe, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie zaoferować mu wystarczająco dużo miejsca na przyszłość. Jako młode zwierzę nie potrzebuje od razu dużego zbiornika, ale bardzo szybko rośnie. W zależności od wartości wody, temperatury i pożywienia może wyglądać zupełnie inaczej za sześć miesięcy. Należy to wziąć pod uwagę przy zakupie takiego zwierzęcia. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy nawiązać dobry kontakt, bo staje się z biegiem czasu coraz bardziej ufne. Ryby potrafią zjadać jedzenie z rąk, jeśli je do tego przyzwyczaimy
Zbrojniki nie wykazują żadnych zachowań drapieżnych, więc można je łatwo trzymać razem z małymi rybami. To imponujący widok, zobaczyć dużego P. pardalis „szybującego” po akwarium i piękną ławicę neonów nad nim. Czasami zdarzają się bójki z innymi dużymi zbrojnikami. Ale niekoniecznie tak musi być. Często spotyka się te zwierzęta w dużych akwariach przeznaczonych dla ryb z Afryki, pełnych kamieni, które P. pardalis utrzymują w dużej mierze wolne od glonów.
POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: dorzecze dolnego, środkowego i górnego biegu Amazonki. Gatunek obecnie występuje na zachodzie kontynentu, w peruwiańskich systemach rzecznych Rio Maranon, a także w Rio Ucayali, na wschodzie kontynentu, gdzie Amazonka wpada do Atlantyku. P. pardalis jest stałym mieszkańcem wielu dolnych dopływów Amazonki, podczas gdy nie występuje w górnym biegu. Jako L 21 i L 23 w magazynie DATZ przedstawiono dwa warianty P. pardalis z Rio Araguaia. Ze względu na nieostrożne wypuszczanie tych ryb do rzek na całym świecie jest to też niestety gatunek inwazyjny. Niektóre populacje można już znaleźć na innych kontynentach
WIELKOŚĆ:
50 cm i więcej
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.
DYMORFIZM:
Brak danych
TEMPERATURA:
26-30°C
WODA:
pH 6.5 – 7.5 ; woda miękka do średnio twardej 4-14°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana. Woda nie powinna zawierać azotynów i możliwie jak najmniej azotanów oraz posiadać jak najwyższy poziom rozpuszczonego tlenu. W akwarium należy zapewnić również szybki prąd wody.
POKARM:
Ryba jest wszystkożerna i łatwa do wykarmienia. Nie jest skutecznym zjadaczem glonów. Zjada chętnie warzywa, tabletki dla zbrojników, mrożone pokarmy mięsna dla ryb, jak również drewno.
ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w warunkach akwariowych. Ponieważ są hodowane w ogromnych ilościach przez komercyjne farmy rybne, jest to obecnie najczęściej dostępny zbrojnik i można go znaleźć w sprzedaży w prawie wszystkich większych sieciowych sklepach zoologicznych.
SYNONIMY:
Hypostomus pardalis
Liposarcus jeanesianus
Liposarcus pardalis
Liposarcus varius
L021
L023
Common Pleco
Albino Pleco
Amazon Sailfin Pleco
Chocolate Pleco
Janitor Fish