Pterygoplichthys gibbiceps

Pterygoplichthys gibbiceps to duży zbrojnik. Niestety podczas pływania wyrywa rośliny. Dlatego w akwarium z nimi najlepiej jest zrezygnować z roślin. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna, lignitów. Wymaga bardzo obszernego akwarium – przynajmniej 200 cm długości. Ryba posiada dużą, żalowcowatą płetwę grzbietową, co jest jej znakiem rozpoznawczym

Pterygoplichthys można rozpoznać po liczbie promieni w płetwie grzbietowej. Dziesięć lub więcej promieni grzbietowych (zwykle więcej niż 10) wskazuje, że jest to Pterygoplichthys. Większość innych zbrojników ma 8 lub mniej promieni (w szczególności większe gatunki Hypostomus, które najprawdopodobniej są mylone z Pterygoplichthys).

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: dorzecze dolnego, środkowego i górnego biegu Amazonki.

WIELKOŚĆ:
50 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.

DYMORFIZM:
Brak danych

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 6.5 – 7.5 ; woda miękka do średnio twardej 4-14°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana. Woda nie powinna zawierać azotynów i możliwie jak najmniej azotanów oraz posiadać jak najwyższy poziom rozpuszczonego tlenu. W akwarium należy zapewnić również szybki prąd wody.

POKARM:
Ryba jest wszystkożerna i łatwa do wykarmienia. Nie jest skutecznym zjadaczem glonów. Zjada chętnie warzywa, tabletki dla zbrojników, mrożone pokarmy mięsna dla ryb, jak również drewno.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w warunkach akwariowych. W naturze gatunek kopie nory przy brzegach rzek i tam dochodzi do tarła.

SYNONIMY:
Ancistrus gibbiceps
Glyptoperichthys gibbiceps
Liposarcus altipinnis

L083
L165
Leopard pleco

Młody osobnik