Dekeyseria picta (L052)

Akwarium dla tego gatunku Dekeyseria picta powinno być o długości minimum 80 cm. Podłoże z drobnego piasku lub żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

Dekeyseria picta może szybko zmienić swoje ubarwienie, w stylu kameleona. Jeśli jest trzymany na czarnym lub bardzo ciemnym podłożu, będzie prawie czarny. Utrzymany na jaśniejszym podłożu będzie miał ładny wzór w paski w ciągu dnia. Innym powodem błędnej identyfikacji tej ryby jest to, że jej zabarwienie nocne jest zupełnie inne niż w ciągu dnia.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia: dorzecze rzeki Negro.

WIELKOŚĆ:
10 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, ale terytorialna w stosunku do samców tego samego gatunku. Nie zaleca się trzymanie więcej niż jednego samca w akwarium, ponieważ mogą ze sobą walczyć. Stanowią dobre uzupełnienie większości akwariów, nie są agresywne w stosunku do innych gatunków. Samce mogą walczyć o terytorium, jeśli są trzymane w zbyt małym zbiorniku.

DYMORFIZM:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 6,2 – 7,2 ; zalecana bardzo silna filtracja wody.

POKARM:
Pokarm głównie roślinny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Typowe dla zbrojników. Ikra składana w grotach i rurkach glinianych. Zwykle jest to około 20-120 ziaren ikry. Są one dość duże, bo mają około 6 mm średnicy. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi, wachlując je w grotach dostarczając niezbędnego tlenu. Wylęg po około tygodniu. Po 2 tygodniach swobodnie pływa i jest zdolny do samodzielnego pobierania pokarmu. Karmimy glonami, pokarmem naturalnym roślinnym.