Hemiancistrus subviridis

Hemiancistrus subviridis   może być tym samym gatunkiem, co L128 Hemiancistrus subviridis, w którym to przypadku L128 jest formą południową. Zieloną barwę tej ryby można tak naprawdę pomylić z Baryancistrus demantoides. Kluczem do odróżnienia tych dwóch jest to, że płetwa grzbietowa i płetwa tłuszczowa są połączone w gatunku Baryancistrus i oddzielone u tego gatunku. Zalecane jest akwarium o długości minimum 100 cm. Podłoże z piasku z nieliczna ilością żwiru i korzeni i kamieni, które będą tworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest też stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Wenezuela: Rio Orinoco: Puerto Ayacucho i dół rzeki Orinoco.

WIELKOŚĆ:
15 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.

DYMORFIZM:
Samce są mocniej i bardziej intensywnie wybarwione. U osobników 5,5-6cm można już rozróżnić płeć patrząc na pysk który u samców jest bardziej kanciasty jak u większości Hypancistrusów. Samce posiadają wydatniejsze kolce na „policzkach” oraz masywniejsze i dłuższe promienie w płetwach piersiowych. Dorosłe samice mają bardziej zaokrąglony brzuszek i są bardziej korpulentne niż szczuplejsze, smukłe samce.

TEMPERATURA:
25-30°C

WODA:
pH 6.0 – 7.8 ; woda miękka do średnio twardej 16°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana.

POKARM:
Ryba jest wszystkożerna i łatwa do wykarmienia. Gatunek wszystkożerny z tendencją do pokarmów mięsnych. Nie jest skutecznym zjadaczem glonów. Dobrze odżywione osobniki nie uszkodzą większości roślin.

ROZMNAŻANIE:
Akwarium tarliskowe powinno posiadać dobrze filtrowaną i napowietrzaną wodę. Wodę musimy mieć miękką 0-4GH o temperaturze 28-32C. Dojrzałe ryby w okresie tarła są pobudzone i wykonują przepiękny spektakl oparty na ich rytuałach. Objawia się on tym, że w pierwsze fazie tarła samiec czyści grotę, a następnie do połowy wychodzi i wachluje ją płetwami. Samica, widząc takie zachowanie samca, podpływa do otworu groty. Gdy samiec jest gotowy, wówczas wpuszcza ją do środka. Wylęg następuje po około 7 dniach. Po kolejnych 14 dniach młode opuszczają grotę w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić pokarmami mięsnymi . Odpowiednio karmione młode szybko rosną.

SYNONIMY:
L200
Green Phantom Pleco

Fot. Wikipedia