Sicyopus zosterophorus
Akwarium dla Sicyopus zosterophorus nie musi być duże. Wystarczy zbiornik o długości 50 cm. Podłoże w akwarium powinno składać się z mniejszych skał, piasku i żwiru z mieszaninami głazów i płatami zanurzonej ściółki liściowej z roślinami wodnymi, w tym Blyxa sp. i Cryptocoryne crispatula var. crispatula. Zalecane jest trzymanie gatunku w zbiorniku zaprojektowanym w stylu płynącego strumienia z podłożem złożonym ze skał o różnej wielkości, piasku, drobnego żwiru i niektórych głazów otoczanych przez wodę. Może to być dodatkowo wyposażone w gałęzie z drewna wyrzucanego przez wodę, rury ceramiczne, doniczki itp., ułożone w sieć zakamarków, zakamarków i zacienionych miejsc.
Podłoża w naturze ryb są zwykle podłożem skalnym z rozproszonymi skupiskami skał i głazów, a podczas gdy roślinność nadbrzeżna / nadbrzeżna oraz zanurzona ściółka liściowa są pospolitymi roślinami wodnymi, zwykle nie występują. Wszystkie najkorzystniejsze siedliska zawierają bardzo klarowną, dobrze natlenioną wodę, która w połączeniu z tropikalnym słońcem sprzyja rozwojowi bogatego biofilmu pokrywającego zanurzone powierzchnie.
Ryby te wymagają stabilnych warunków wodnych, dlatego nigdy nie powinny być dodawane do niedojrzałych zestawów, a ciasno dopasowana pokrywa zbiornika jest konieczna, ponieważ potrafią wspinać się po szkle i są niesamowitymi skoczkami. Cotygodniowe zmiany wody w zakresie 30-50% objętości zbiornika również powinny być uważane za obowiązkowe.
POCHODZENIE:
Zasięg Sicyopus zosterophorus rozciąga się na zachód od Wysp Markizów (Polinezja Francuska), przez większość Vanuatu, Nowej Kaledonii, Wysp Salomona, Papui Nowej Gwinei, Palau, Fidżi, Indonezji, Filipin, Japonii, Tajwanu, a ostatnio w południowych Chinach kontynentalnych. Ryby wydają się wykazywać różnice we wzorach kolorów w zależności od lokalizacji, ale o ile wiemy, nie zostały one szczegółowo zbadane. Członkowie tego rodzaju są prawie wyłącznymi mieszkańcami krótkich przybrzeżnych strumieni na tropikalnych, często wulkanicznych wyspach, z typowymi siedliskami leżącymi nad wodospadami lub kataraktami. Sicyopus spp. są tak skutecznymi kolonizatorami tych niszowych środowisk ze względu na aspekty ich morfologii, które pozwalają im wykorzystywać dostępne źródła pożywienia, a także stosować niezwykłą strategię hodowlaną, w której niektóre gatunki wspinają się po wodospadach. S. zosterophorus występuje najwyraźniej tylko w nieskazitelnych, często o wysokim gradiencie strumieniach, a na wyspie Cebu na Filipinach
WIELKOŚĆ:
4-4,5 cm
DYMORFIZM:
Dorosłe samce mają stosunkowo długie niesparowane płetwy, a pierwsza płetwa grzbietowa jest zauważalnie wydłużona w porównaniu z drugą, u samic niesparowane płetwy i pierwsza płetwa grzbietowa nie są wydłużone. Samce są również bardziej kolorowe, z ciemną przednią częścią ciała, tylną częścią pomarańczową do czerwonej, a u niektórych osobników zieloną opalizującą powierzchnią. U osobników dominujących, zwłaszcza w okresach godowych, barwa ta jest nasilona. Samice są zasadniczo kolorowe, chociaż niektóre starsze ryby mogą mieć bladopomarańczową pigmentację w promieniach płetwy grzbietowej i odbytowej.
ZACHOWANIE:
Może być utrzymywany w zbiorowisku, zwłaszcza z małymi spokojnymi rybami zamieszkującymi górną część słupa wody, takimi jak Tanichthys lub Microdevario spp. Samce są dość terytorialne, ale utarczki i gonitwy samców, między sobą, są niegroźne dla ich zdrowia. Do innych mieszkańców dna można zaliczyć małe bocje z rodzajów, takich jak Gastromyzon, Pseudogastromyzon lub Acanthopsoides. Większe ryby do obsady najlepiej jest całkowicie pomijać, chociaż w dużych akwariach może być możliwe dodanie kilku gatunków żyjących na powierzchni, które nie są drapieżnikami.
TEMPERATURA:
22-26°C
WODA:
pH: 6.0-7.5. Podobnie jak wiele ryb, które naturalnie żyją w wodzie bieżącej, nie toleruje gromadzenia się zanieczyszczeń organicznych i wymaga nieskazitelnej wody. Woda powinna być też dobrze natleniona i regularnie podmieniana.
POKARM:
Wydaje się być wyspecjalizowanym drapieżnikiem, ponieważ nie żeruje biofilmu w akwarium, ale chętnie przyjmuje małe żywe lub mrożonki, takie jak ochotka, artemia, rozwielitka itp.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie był rozmnażany w warunkach akwariowych.