Przeźroczka indyjska – Parambassis ranga
Przeźroczka indyjska wymaga akwarium i pojemności minimum około litrów. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte roślinnością. Podłoże najlepiej ciemne z drobnego żwiru. Jako dodatkowe dekoracje można użyć kamieni i korzeni. Taki wystrój zapewni rybom odpowiednie warunki oraz spowoduje ich ładne wybarwienie, Na tle ciemnego podłoża oraz soczystej zieleni roślin ryby najlepiej się tez prezentują. Najlepiej czuje się w stadzie przynajmniej kilku egzemplarzy.
Charakterystyczna dla gatunku jest przezroczysta skóra, przez którą widać organy wewnętrzne ryby oraz układ szkieletowy.
Przez wiele lat gatunek był sztucznie nastrzykiwany barwnikami na hodowlach ryb w Azji, a następnie sprzedawany jako „Painted” glass fish lub „Disco fish”. Ten odrażający czyn polega na wielokrotnym wstrzykiwaniu w ryby dużą igłą barwników. Większość ryb nie przeżywa dłużej niż kilka miesięcy później.
Istnieje kilka innych gatunków w rodzaju, które są często importowane jako P. ranga, ponieważ wyglądają bardzo podobnie. Najczęstszymi z nich są P. lala i P. siamensis. P. lala można odróżnić po niewielkim rozmiarze dorosłych ryb i obecności trzech pionowych pasków za okiem. P.ranga ma ciemny obszar za okiem, podczas gdy P. siamensis nie ma tu żadnego wzoru. P. siamensis jest również rybą bardziej wydłużoną niż pozostałe 2 gatunki.
POCHODZENIE:
Indie, Pakistan, Nepal, Bangaldesh, Birma, Tajlandia, Malezja, Kambodża, Japonia. Zwykle zamieszkuje obszary o wolno płynącej lub stojącej wodzie. Ryby można zaaklimatyzować w lekko słonawej wodzie (występują w warunkach słonawych w niektórych ich naturalnych siedliskach),
WIELKOŚĆ:
8 cm
ZACHOWANIE:
Parambassis ranga jest spokojna i nieśmiała i nie należy jej łączyć z gatunkami energicznymi lub agresywnymi. W naturze ryba występuje w stadach i tak tez najlepiej ją trzymać w warunkach akwariowych. Dlatego zalecane jest trzymanie przeźroczki indyjskiej w grupie minimum 6 osobników. Pojedynczo trzymane ryby są płochliwe.
DYMORFIZM:
Samce mają niebieskie brzegi płetw grzbietowych i odbytowych i są nieco głębiej żółte na ciele niż samice. Różnice te są bardziej widoczne w okresie tarła.
TEMPERATURA:
25-30°C
WODA:
pH 6.5-8.0 ; twardość 8-20°H
POKARM:
Ryby nie sprawiają problemów w wykarmieniu. Przyjmują mrożone i żywe larwy owadów oraz pokarmy sztuczne w płatkach..
ROZMNAŻANIE:
Niezbyt trudne, chociaż narybek jest trudny do wychowania. W akwarium rozrodowym powinno być dużo roślin i grupa 6-8 ryb. Zaletą jest ustawienie zbiornika w taki sposób, aby rano docierało do niego bezpośrednie światło słoneczne. Ryby będą gotowe do tarła, kiedy samce bardziej się wybarwią, a samice będą miały zaokrąglone brzuchy. Ryby do tarła stymuluje duża podmiana wody na cieplejszą niż w akwarium. Ryby powinny zacząć się rozmnażać następnego dnia rano. Każda para może złożyć do 200 jaj wśród roślinności, oraz przyczepione do liści i łodyg roślin. Po tarle należy dorosłe ryby usunąć ze zbiornika.
Jaja są bardzo wrażliwe na grzyby i aby temu zapobiec, należy opróżnić cały zbiornik słabym roztworem błękitu metylenowego. Wylęg następuje po około 24 godzinach i larwy przyczepiają się do roślin. Narybek swobodnie zaczyna pływać po około 3-4 dniach. Niestety trudno go wykarmić, ponieważ młode nie szukają aktywnie pożywienia. Dlatego powinny pływać wśród dużej ilości pokarmu. Karmić należy larwami solowca.
SYNONIMY:
Ambassis alta Cuvier, 1828
Ambassis barlovi Sykes, 1839
Ambassis lala (Hamilton, 1822)
Ambassis notatus Blyth, 1860
Ambassis ranga (Hamilton, 1822)
Chanda lala (non Hamilton, 1822)
Chanda ranga Hamilton, 1822
Pseudambassis lala (non Hamilton, 1822)
Pseudambassis notatus (Blyth, 1860)
Pseudambassis ranga (Hamilton, 1822)