Szklistniczek nigeryjski – Pareutropius buffei

Pareutropius buffei wymaga zbiornika o pojemności minimum 100 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru.zbiornik powinien zawierać ciche obszary o gęstym nasadzeniu roślin, ale też część zbioernika z dużą ilością otwartej przestrzeni do pływania. Jako dekoracje powinny być użyte kępy pływających roślin, kawałków drewna dryfującego. Podłoże najlepiej ciemne.

Dawniej znany jako Eutropiellus buffei, ten pływający w wodach śródlądowych sum dzienny jest bardzo często sprzedawany jako „sum Debauwi”. Pareutropius debauwi to blisko spokrewniony gatunek, który w rzeczywistości rzadko jest importowany. Dorosłe osobniki obu gatunków można wyróżnić kilkoma cechami. U E. buffei są trzy boczne paski wzdłuż ciała, podczas gdy P. debauwi ma tylko jeden. Buffei ma również czarne plamy w górnej i dolnej części płetwy ogonowej, a sama płetwa ma zaokrąglone płaty. Plamy te są nieobecne w P. debauwi, a płaty płetw ogonowych są spiczaste.

POCHODZENIE:
Nigeria, Niger, Benin, Mali, Gwinea. Zamieszkuje rzeki i tereny zalewowe.

WIELKOŚĆ:
8 cm

ZACHOWANIE:
Bardzo spokojny gatunek w akwarium. Można go bez problemu trzymać z większością ryb. Jest również idealnym dodatkiem do zachodnioafrykańskiego akwarium biotopowego. Nie należy go trzymać z dużymi i agresywnymi pielęgnicami. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie 6-10 osobników.

DYMORFIZM:
Dorosłe samice są wyraźnie grubsze w okolicy brzucha, gdy są pełne jaj.

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; twardość 5-15°H. Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu.

POKARM:
Nie jest to gatunek wybredny w karmienu. W naturze jest przede wszystkim owadożercą, ale w akwarium przyjmuje większość suszonych, mrożonych i żywych pokarmów. Należy zróżnicować dietę, aby ryby były w dobrej kondycji.

ROZMNAŻANIE:
Para zwykle składa ikrę wczesnym rankiem, składając do 100 jaj między roślinami. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ będą zjadać ikrę. Same jaja są koloru białego i wyklują się w ciągu około 72 godzin. Po wchłonięciu woreczków żółtkowych, młode przyjmą maleńkie żywe pokarmy, takie jak larwy solowca lub nicienie mikro.

SYNONIMY:
Eutropiellus buffei Gras, 1961
Eutropiellus vandeweyeri Thys van den Audenaerde, 1964
Eutropius buffei (Gras, 1961)

Pareutropius buffei
Pareutropius buffei