Wielki Atlas Ryb Akwariowych AQUAEL – pierwsze spojrzenie

Wielki Atlas Ryb Akwariowych Aquael trafił przed oficjalną premierą w nasze redakcyjne płetwy. Książka ta była oczekiwana długo przez dużą rzeszę akwarystów, a już teraz będzie mogła trafić do biblioteczki każdego hobbysty.

Premiera książki odbyła się 11 września na targach zoologicznych PetFair w Łodzi (Hala EXPO-ŁÓDŹ ; al. Politechniki 4, Łódź).

Paweł Zarzyński z pierwszym egzemplarzem książki – prosto z drukarni. Od razu widać, że pozycja jest wręcz monumentalna.
Z tą książką trzeba spędzić bardzo dużo czasu. Niejedna filiżanka kawy na pewno zostanie przy niej wypita. 

Prezentujemy pierwsze spojrzenie na opisy gatunków. Każdy z prezentowanych posiada dokładny opis oraz piktogramy opisujące: wielkość gatunku ryby, sugerowaną minimalną wielkość zbiornika,  zakres temperatury dla poszczególnych gatunków, zakres twardości ogólnej wody, zakres odczynu pH wody, stopień trudności w hodowli, status danego gatunku w Czerwonej Księdze Zwierząt (jeżeli dany gatunek jest w niej umieszczony), oznaczenie gatunków objętych postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), rodzaj wody (słona/słodka).

Jak widać album to nie tylko opisy, ale również doskonałe zdjęcia ryb. Zostały one starannie wyselekcjonowane, tak aby nie tylko obrazowały barwne odmiany, ale również cieszyły oko każdego akwarysty.

Oprócz piktogramów każdy z gatunków posiada szczegółowy opis: nazwa polska, nazwa łacińska, pochodzenie, sugestie dotyczące wyposażenia akwarium oraz jego urządzenia, charakterystyka określająca np. “towarzyskość gatunku”, opis ryby uwzględniający ewentualny dymorfizm płciowy, formy barwne. W większości gatunków opisano również tak waży aspekt, jak rozmnażanie. Znajdują się tu wskazówki jak rozmnożyć dany gatunek oraz z powodzeniem odchować młode ryby.

W przypadku wielu gatunków zadbano, aby w atlasie znajdowało się więcej zdjęć jednego gatunku ryby. W tym przypadku Channa barca uznawana za prawdziwy klejnot wśród ryb akwariowych. Z pewnością błędem by było poświęcić jej niej miejsca i uboższą galerię zdjęć. Takich przykładów w książce znajduje się oczywiście znacznie więcej.

Opisy poszczególnych gatunków zostały podzielone na rzędy: Piłoksztaltne Pristiformes, Orleniokztałtne Myliobatiformes, Płazakokształtne Lepidosirenformes, Jesiotrokształtne Acipenseriformes, Wielopłetwcokształtne Polypteriformes, Kostnojęzyczne Osteoglossiformes, Niszczukokształtne Lepisosteiformes, Amiokształtne Amiiformes, Karpiokształtne Cypriniformes, Kąsaczokształtne Characiformes, Strętwokształtne Gymnotiformes, Sumokształtne Siluriformes, Szczupakokształtne Esociformes, Batrachokształtne Batrachoidiformes, Aterynokształtne Atheriniformes, Belonoksztatne Beloniformes, Karpieńcokształtne Cyprinodontiformes, Ciernikokształtne Gasterosteiformes, Węgorze błotne Myliobatiformes, Rozdymkokształtne Tetraodontiformes, Węgorzokształtne Anguilliformes, Płastugokształtne Pleuronectiformes, Igliczniokształtne Syngnathiformes, Skorpenokształtne Scorpaeniformes, Okoniokształtne Perciformes

Wielki Atlas Ryb Akwariowych Aquaela to rzeczywiście pozycja WIELKA. Nie bójmy się tego słowa. Już po pierwszym zetknięciu z książką odnosi się wrażenie, że wiedza w niej zawarta jest nie do zdobycia w żadnej innej pozycji akwarystycznej. Jest to rezultat prawie dwóch lat pracy ogromnego zespołu autorów. Obejmuje ona charakterystykę 1021 gatunków należących do 110 rodzin systematycznych. Natomiast 1375 barwnych fotografii najwyższej jakości czyni z książki pozycję premium. Teksty natomiast to ponad dwa miliony znaków, a to wszystko powstało za sprawą polskich akwarystów.

Czy atlas ten można znać za pozycję obowiązkową? Nie ulega to wątpliwości. Do tej pory nie ukazała się polska, równie obszerna publikacja z tak doskonale dobraną zawartością. Obecnie jest to najlepsza książka akwarystyczna i każdy zapalony hobbysta powinien ją mieć. Należy podziękować autorom tekstów, zdjęć, korektorom oraz oczywiście firmie Aquael, ponieważ wszyscy z nich przyczynili się do wydania pozycji idealnej.

Szczegóły wydania:Tytuł: WIELKI ATLAS RYB AKWARIOWYCH AQUAEL
Autorzy: dr n. wet. Joanna Zarzyńska. dr inż. Paweł Zarzyński
Papier: kreda
Oprawa: twarda, lakierowana
Liczba stron: ca 400
Liczba fotografii kolorowych: ca 1400
Rok wydania: 2015
Wydawca: Pro Creo na zlecenie AQUAEL JANUSZ JANKIEWICZ SP. Z O.O.

Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.