Procambarus vasquezae

Procambarus vasquezae to dość mały rak, dodatkowo dość spokojny. Można trzymać je w stadzie 5-6 egzemplarzy już w akwarium o pojemności około 80 litrów.

POCHODZENIE:
Pochodzi z meksykańskiego stanu Veracruz.

WIELKOŚĆ:
6-7 cm

ZACHOWANIE:
Raki spokojne i bezkonfliktowe. Nie niszczą roślin w akwarium i nie polują na ryby.

DYMORFIZM:
Samce nieznacznie większe od samic oraz z większymi i bardziej masywnymi szczypcami.

TEMPERATURA:
15-28ºC

WODA:
Woda musi być bardzo czysta i dobrze natleniona. Z wody z małą ilością tlenu rak będzie próbował uciec. Najczęściej wtedy ginie po wyjściu z akwarium. Raki mogą przebywać poza wodą tylko do momentu, jak będą miały mokre skrzela. pH od 7,5 w górę.

POKARM:
Wszystkożerny gatunek. Jednak jako główny powinien być pokarm roślinny. Z upodobaniem zjada obumarłe szczątki roślin. Raka należy dokarmiać pokarmami naturalnymi jak sałata, groszek, cukinia, szpinak. Raki zjedzą również mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego (mrożona ochotka, artemia, kryl). Dietę koniecznie trzeba uzupełniać o szyszki olchy, liście buku, migdałecznika. Zawarte w tych pokarmach składniki zapobiegają u raków owrzodzenia pancerza (tzw. rdzawej plamistości). Również wylinka raków zostanie zjedzona, dlatego nie powinniśmy wyławiać jej z akwarium.

ROZMNAŻANIE:
Bez żadnego problemu rozmnaża się w akwariach. Samica do 3-4 razy w roku składa 50-150 jaj. Jaja są przyklejane do odnóży pławnych za pomocą lepiej wydzieliny. W czasie noszenia jaj nie należy samicy niepokoić, ponieważ pod wpływem stresu może ona zjeść wszystkie jaja. Młode wylęgają się po około 21 dniach. Za pomocą specjalnych haczyków są przyczepione do odnóży pławnych samicy.

Procambarus vasquezae