Błyszczek tęczowy – Notropis chrosomus

Zbiornik o długości minimum 80cm. Podłoże najlepiej piaszczyste lub z drobnego żwiru. Jako dekoracje należy zastosować płaskie kamienie i otoczaki, które będą imitowały ich naturalne środowisko. Niezbędny jest wydajny filtr powodujący znaczny ruch wody. Będzie on symulował strumienie amerykańskie w których żyje gatunek. Zbiornik powinien być jasno oświetlony, ale zalecana jest też częściowe zasłonięcie powierzchni pływającymi roślinami. Rybom należy zapewnić sporo miejsca do pływania.

POCHODZENIE:
Ameryka Północna. Głównie rzeki i strumienie północno-zachodniej Georgii, Alabamy oraz południowo-wchodniego Tennessee. Można ją spotkać też w stawach i wodach wolnopłynących. Najczęściej spotykana jest w dorzeczach rzek Mobile, Coosa i Cahaba.

WIELKOŚĆ:
8 cm 

DYMORFIZM:
Samice są mniej intensywniej ubarwione od samców. Ubarwienie ryb staje się jeszcze bardziej wyraźne i intensywne w okresie tarła.

ZACHOWANIE:
Żywa, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. 

TEMPERATURA:
23-25°C 

WODA:
pH 7,0-7,5 ; woda miękka do średnio twardej. Konieczna jest wydajna filtracja oraz silne napowietrzenie wody.

POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie pobierany. Niezbędny jest dodatek pokrmów roślinnych w diecie.

ROZMNAŻANIE:
Temp.23-26°C. Poziom wody powinien być obniżony do 10-15cm. Ikra składana w drobno pierzastych roślinach oraz rozsiewana po podłożu. Młode po około 3 dniach. Karmić pantofelkami i pylistą suchą paszą. Gatunek bardzo płodny. 

Sposób rozmnażania Notropisów w wydzielonym pojemniku z kamieniami.