Esomus metallicus
Wymaga zbiornika o pojemności minimum 240 litrów. Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże z ciemnego żwiru. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. W akwarium należy obsadzić roślinami tył oraz boki akwarium, pozostawiając duże miejsca rybom do pływania. Akwarium powinno być przykryte, ponieważ gatunek bez problemu wyskakuje ze zbiornika.
W naturze występuje w różnych typach siedlisk, ale wykazuje wyraźne preferencje dla płytkich, wolno płynących i stojących wód, takich jak pola ryżowe i inne czasowo zalane środowiska. Według Rainbotha (1996) przenosi się do nich na początku pory deszczowej i powraca do stałych zbiorników wodnych dopiero po ustąpieniu powodzi; jedno z badań wykazało, że jest to jeden z trzech najliczniej występujących gatunków na polach ryżowych w południowym Laosie. Esomus metallicus znajdowano w błotnistych rowach, częściowo zanieczyszczonych kanałów i małych strumieni, ale na ogół nie występuje w głównych kanałach rzecznych.
Esomus: od łacińskiego przyimka e-, oznaczającego „poza”, i starogreckiego σῶμα (sôma), oznaczającego „ciało”, przypuszczalnie w odniesieniu do niezwykle długich zadziorów szczękowych. Metallicus: od łacińskiego metallum oznaczającego „metal” i -icus oznaczającego „należący do”, przypuszczalnie w odniesieniu do srebrzystego wzoru z odblaskowym bocznym paskiem.
POCHODZENIE:
Azja: prowincja Phetchaburi w południowo-zachodniej Tajlandii, ale obecnie jest rozumiane jako występujące od dorzecza rzeki Salween, Myanmar, na wschód przez Tajlandię w wododziałach Mae Klong, Chao Phraya i Mekong. W tym ostatnim przypadku odnotowano go również w Laosie, Kambodży i Wietnamie. Gatunek znany również z systemu jezior i rzek Tonlé Sap w Kambodży, na półwyspie Tajlandii i na północnym krańcu Półwyspu Malajskiego. Występuje w większości tego pasma, a jedna interesująca populacja występuje na wyspie Don Khong, największej ze słynnych wysp Si Phan Don lub czterech tysięcy wysp i znajduje się w głównym kanale rzeki Mekong, tuż poniżej wodospadów Khone w prowincji Champasak w Laosie, podczas gdy dzikie populacje występują na wyspach Singapuru i Borneo.
WIELKOŚĆ:
10-13 cm
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie kilku-kilkunastu osobników. Ryby wtedy najlepiej się czują i prezentują.
DYMORFIZM:
Samice w okresie tarła są grubsze od samców.
TEMPERATURA:
20-26°C
WODA:
pH 6.0-7.0 ; twardość 1-12ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.
POKARM:
Żywi się bezkręgowcami lądowymi i wodnymi oraz ich larwami w przyrodzie. W akwarium przyjmuje suszone pokarmy o odpowiedniej wielkości, ale należy regularnie podawać żywe i mrożone rozwielitki, artemię, larwy ochotkowatych (ochotkowate) itp.
ROZMNAŻANIE:
W naturze przystępuje do tarła wiosną. W warunkach akwariowych nie rozmnażana.