Mesonoemacheilus petrubanarescui

Mesonoemacheilus petrubanarescui wymaga zbiornika o długości najmniej 60 cm. Mesonoemacheilus petrubanarescui wymaga dobrze filtrowanej wody oraz dobrego jej napowietrzenia. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione poprzez pływające rośliny. Podłoże z drobnego żwiru, dekoracje a kamieni na wzór strumienia lub szybko płynącej rzeki.

POCHODZENIE:
Żyje w czystych, dobrze natlenionych strumieniach górnych i mniejszych rzekach. Lokalizacja typu to „Rzeka Netravati, Dharmasthala, stan Karnataka, Indie”, przy czym gatunki zostały następnie zarejestrowane z dorzecza rzeki Kabini (alias Kabani) i mogą być endemiczne dla tych dwóch dorzeczów, ze wszystkimi znanymi lokalizacjami w obrębie pasma górskiego Ghatów Zachodnich.

WIELKOŚĆ:
4-5 cm 

ZACHOWANIE:
Pojedynczo trzymane egzemplarze Mesonoemacheilus petrubanarescui bywają agresywne w stosunku do innych ryb. W akwarium ogólnym ryba bardzo towarzyska i bezkonfliktowa. Najlepiej prezentuje się w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy. Ryby najbardziej aktywne po zmierzchu.

DYMORFIZM:
Dorosłe samice prawdopodobnie urosną nieco większe i będą miały bardziej okrągły brzuch niż samce.

TEMPERATURA:
18-25°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; woda miękka do średnio twardej. Twardość ogólna 5-12°dGH. Konieczna jest silna filtracja. Bocje są bardzo wrażliwe na jej złe parametry, dlatego nie można zapominać o regularnych podmianach wody. Wymagane to minimim 25% objętości akwarium co tydzień.

POKARM:
Gatunki Mesonoemacheilus są wszystkożerne, chociaż większość ich pożywienia składa się z małych owadów, robaków, skorupiaków i innych zooplanktonów, spożywanych w stosunkowo niewielkich ilościach roślin. W akwarium przyjmą suszone pokarmy o odpowiedniej wielkości, ale nie powinny być karmione wyłącznie nimi.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwarium.

SYNONIMY:
Noemacheilus petrubanarescui Menon, 1984
Nemacheilus petrubanarescui
Menon, 1984

Mesonoemacheilus petrubanarescui
Mesonoemacheilus petrubanarescui