Razbora perłowa – Rasboroides vaterifloriss

Razbora perłowa wymaga akwarium o pojemności najmniej 60 litrów. Jako podłoże powinien być zastosowany ciemny żwir. Na jego tle ryby będą najlepiej się prezentowały. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z kamieni, korzeni i kawałków drewna. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte, aby stworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Na środku należy pozostawić przestrzeń do swobodnego pływania dla stada. Lubią miękką wodę. Przyciemniamy akwarium. Półcień tworzymy poprzez pływające na powierzchni rośliny. Ryba potrzebuje dużo miejsca do pływania. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie od kilku do kilkunastu egzemplarzy.

Filtracja w akwarium nie musi być szczególnie silna, ponieważ pochodzi głównie z powolnych wód i może mieć problemy, jeśli w zbiorniku jest szybki prąd.

POCHODZENIE:
Endemiczny dla południowo-zachodniej Sri Lanki, gdzie występuje wyłącznie w dorzeczach Kalu, Bentota, Gin i Nilwala w południowo-zachodniej „strefie podmokłej” wyspy, z lokalizacją typu określaną jako „rzeka Kaluganga, w pobliżu promu Illukvattai na drodze Ratnapura do Gilimalé, Prowincja Sabaragamuwa ”.

Bardzo niewiele lasów pozostaje w kraju z powodu działalności człowieka, w wyniku czego siedlisko i jakość wody uległy znacznej degradacji, a wiele rodzimych gatunków ryb jest obecnie zagrożonych wyginięciem.

WIELKOŚĆ:
3,5-4 cm

DYMORFIZM:
Dorosłe samce są zauważalnie mniejsze, szczuplejsze i bardziej kolorowe niż samice, zwłaszcza w okresie tarła.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do zbiornika z innymi małymi gatunkami ryb. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 6-8 egzemplarzy. Jako towarzystwo powinny stanowić łagodne gatunki podobnych rozmiarów. Małe ryby karpiowate, takie jak Trigonostigma, Boraras, mniejsze Rasbory, niektóre gatunki Pethia i Puntius są idealnymi towarzyszami, podobnie jak spokojne bocje z rodzajów takich jak Pangio.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 5.5-7.0 ; twardość 5-12ºdGH

POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany. Najlepiej jednak karmić drobnymi larwami owadów.

ROZMNAŻANIE:
Na około dwa tygodnie przed planowanym tarłem należy oddzielić samce od samic. W tym czasie ryby powinny być obficie karmione. Temperatura w zbiorniku rozrodowym powinna wynosić 25-28°C. Woda miękka i lekko kwaśna. W takim akwarium możemy zrezygnować z podłoża i na dnie umieścić jedynie kępki roślin. Do tak przygotowanego akwarium wpuszczamy parę ryb. Tarło zwykle następuje w ciągu 24 godzin. Ikra składana jest na spodniej stronie liści. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Inkubacja jest w pewnym stopniu zależna od temperatury, ale zwykle trwa od 24 do 48 godzin, a młode swobodnie pływają po 3-5 dniach. Pożywienie początkowe: pantofelki, larwy artemii, nicienie mikro itp. Młode rosną wolno i dojrzewają po kilku miesiącach.

SYNONIMY:
Rasbora nigromarginata Meinken, 1957
Rasbora vaterifloris pallida Deraniyagala, 1958
Rasbora vaterifloris ruber Deraniyagala, 1958
Rasbora vaterifloris rubioculis Deraniyagala, 1958
Rasbora vaterifloris typica Deraniyagala, 1958

Rasboroides vaterifloris
Rasboroides vaterifloris
Rasboroides vaterifloris
Rasboroides vaterifloris