Bystrzyk Amandy – Hyphessobrycon amandae

Bystrzyk Amandy wymaga zbiornika o pojemności już 40 litrów. Zalecana gęsta obsada roślin w akwarium. Dekoracje z kamieni i korzeni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Ryby najlepiej prezentują się w stadzie na tle soczysto zielonych roślin. Podłoże najlepiej z ciemnego żwiru. Należy łączyć wyłącznie z łagodnymi i małymi gatunkami. Ryba bardzo popularna w tak zwanych nano akwariach.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa, Rio Negro. Zamieszkuje mniejsze rzeki, strumieniem dopływy i starorzecza. W naturze często przebywa pod pływającymi roślinami.

WIELKOŚĆ:
2-2,5 cm 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.  Nadaje się do zespołu innych łagodnych gatunków o podobnej wielkości. Zalecane jest trzymanie przynajmniej 10 sztuk w stadzie, wtedy ryby będą się dobrze czuły i doskonale prezentowały.

DYMORFIZM:
Samiec jest mniejszy i smuklejszy. Płetwy odbytowa i grzbietowa samców czarno obrzeżone. W okresie tarła samiec intensywnie żółty. 

TEMPERATURA:
24-28ºC 

WODA:
pH 5,5-6,5 ; woda miękka, najlepiej filtrowana przez torf. Powinna być wydajnie filtrowana i regularnie podmieniana w niewielkich ilościach.

POKARM:
Żywy i suchy. Do przysmaków należą larwy komarów. Rybom należy zapewnić urozmaiconą dietę.

ROZMNAŻANIE:
Przed rozrodem ryby należy obficie karmić mrożonymi pokarmami (larwy owadów, skorupiaki). Jako akwarium tarliskowe wystarczy już zbiornik 30 litrowy – dla pary by. Jeśli chcemy gatunek rozmnażać w stadzie, powinno to być akwarium o pojemności 40-50 litrów.
Zbiornik trzeba wypełnić mchami na dnie oraz drobno-pierzastymi roślinami łodygowymi. Woda do tarła powinna być miękka i kwaśna: pH 5.5-6.5 i 1-5dGH i temperaturze 26-28C.

Przy rozmnażaniu w grupie konieczne jest, by na jedną samice przypadał jeden samiec. Tarło odbywa się wśród roślin na których składana jest ikra. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ będą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24-36 godzinach. Po następnych 3-4 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszych dniach należy je karmić mikro pokarmami dla narybku, przechodząc na larwy solowca i nicienie mikro.

SYNONIMY:
Hemigrammus amandae
Bystrzyk karlik

Fot. Peter Maguire
Fot. Aqiadiction