Bystrzyk pięknopłetwy (cytrynowy) – Hyphessobrycon pulchripinnis

Wymaga zbiornika o długości minimum 60cm. Zalecana gęsta obsada roślin w akwarium. Dekoracje z kamieni i korzeni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Ryby najlepiej prezentują się w stadzie na tle soczysto zielonych roślin. Podłoże najlepiej z ciemnego żwiru.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, dorzecze Rio Para: wody rzeki Rio Tocantins

WIELKOŚĆ:
4-5 cm 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.  Nadaje się do zespołu innych łagodnych gatunków o podobnej wielkości.

DYMORFIZM:
Samiec jest mniejszy i smuklejszy. Płetwy odbytowa i grzbietowa samców czarno obrzeżone. W okresie tarła samiec intensywnie żółty. 

TEMPERATURA:
23-26ºC 

WODA:
pH 5,5-6,5 ; woda miękka, najlepiej filtrowana przez torf. Powinna być wydajnie filtrowana i regularnie podmieniana.

POKARM:
Żywy i suchy. Do przysmaków należą larwy komarów. Rybom należy zapewnić urozmaiconą dietę.

ROZMNAŻANIE:
Przed planowanym tarłem samice należy oddzielić od samców na około dwa tygodnie. W tym czasie należy dobrze odżywiać ryby żywymi i mrożonymi larwami owadów. Taki pokarm przyśpiesza znacznie dojrzewanie ikry. Akwarium tarliskowe powinno być około 20 litrowe. Temperatura 25ºC, pH6,5. Zbiornik tarliskowy należy zagęścić drobno pierzastymi roślinami oraz mchem wyłożonym na dnie zbiornika.  Do takiego zbiornika wpuszczamy parę ryb. Ważne by woda była silnie filtrowana i dobrze napowietrzona drobnymi pęcherzykami powietrza – najlepiej z zastosowaniem drewnianych kostek. Do tarła dochodzi najczęściej w ciągu 2-3 dni. Ikra składana w toni wodnej oraz wśród roślin. Po tarle zbiornik należy zaciemnić, ponieważ ikra jest wrażliwa na ostre światło. Wylęg następuje  po około 1-3 dniach, pływa po 2-3 następnych w poszukiwaniu pokarmu. Podchów dość trudny. Należy karmić pierwotniakami i pylistą suchą paszą oraz w kolejnych dniach larwami solowca.