Knodus borki
Knodus borki najlepiej trzymać wraz z innymi bystrzykami, razborami i zwinnikami. Akwarium częściowo obsadzamy roślinami, jednak pozostawiamy też dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni, korzeni, gałęzi i liści na dnie zbiornika.. Wymaga akwarium o pojemności 60 litrów. Woda powinna być filtrowana przez torf lub posiadać zabarwienie herbaciane.
POCHODZENIE:
Kolumbia i Brazylia.
WIELKOŚĆ:
5 cm
DYMORFIZM:
Samce Knodus borki są nieco bardziej intensywnie ubarwione niż samice, a ich płetwa odbytowa powinna być nasycona czerwonawym kolorem podczas tarła. Dorosłe samice są bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych.
ZACHOWANIE:
Spokojny i łagodny gatunek. Idealny do trzymania z innymi gatunkami południowoamerykańskimi, takimi jak Hemigrammus, Hyphessobrycon, Moenkhausia, Apistogramma i inne pielęgnice karłowate, Corydoras i małe Loricarie. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie 6-12 osobników,
TEMPERATURA:
22-26ºC
WODA:
pH 5.5-7.0 ; twardość 5-15ºdGH. Woda świeża i często podmieniana.
POKARM:
Gatunek wszystkożerny żeruje na małych bezkręgowcach, skorupiakach, glonach nitkowatych, opadłych owocach itp. W akwariach przyjmuje żywe i mrożone larwy owadów oraz pokarmy sztuczne.
ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażany gatunek ryby w akwariach. Ikra składana jest najczęściej na szerokich liściach roślin. Po tarle dorosłe osobniki należy usunąć, ponieważ będą zjadać ikrę i młode. Wykluty narybek jest bardzo mały i na początku należy go karmić pantofelkami, przechodząc stopniowo na większe pokarmy.