Apistogramma eremnopyge

Akwarium dla Apistogramma eremnopyge powinno mieć szerokość minimum 60 cm. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Częściowo gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże najlepiej ciemnie, przykryte warstwą liści dębu lub buku. Akwarium najlepiej jest częściowo zaciemnić np. pływającymi roślinami. Dekoracje z korzeni, kamieni powinny być tak ustawione w zbiorniku aby tworzyły naturalne rewiry dla samic. Najlepiej w oddzielnym rewirze ustawić grotę z gliny lub łupin orzecha kokosowego. Zalecane jest dość słabe oświetlenie oraz gatunki roślin wodnych, które mogą przetrwać w takich warunkach, jak Microsorum, Taxiphyllum czy Cryptocoryne spp.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – gatunek znany z regionu Loreto w północno-wschodnim (amazońskim) Peru. Dodatkowa populacja znana jest z Río Tapiche, dopływu Río Ucayali położonego znacznie ponad 150 km dalej na południe. Zamieszkują one wolniej poruszające się dopływy, rozlewiska i strumienie zawierające bardzo miękką czystą lub czarną wodę w obszarach, w których gromadzą się opadłe liście.

WIELKOŚĆ:
Samce 7 cm w warunkach akwariowych. Samice nie większe niż 5 cm.

DYMORFIZM:
Samce są większe, bardziej kolorowe i mają bardziej wydłużone płetwy niż samice, zwłaszcza grzbietowe i odbytowe.

ZACHOWANIE:
Apistogramma eremnopyge to spokojny i niekonfliktowy gatunek poza okresem tarła. W okresie godowym agresywna i terytorialna ryba wobec przedstawicieli własnego gatunku. Samce w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać samca z kilkoma samicami. W większym zbiorniku można trzymać kilka samców, które obiorą swoje terytoria i będą ich bronić. Należy w takim wypadku zapewnić dużą ilość kryjówek dla ryb. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba jest nieagresywna.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 4.0-6.0 ; woda nie twardsza niż 2-6ºdGH. Woda powinna być świeża, silnie filtrowana i napowietrzana. Apistogramma eremnopyge są bardzo wrażliwe na złą jej jakość. Zalecana jest filtracja przez torf lub dodawanie garbników. Wodę należy często podmieniać w niewielkich ilościach (10-15%). Gatunek ten wymaga również warunków kwaśnych o znikomej twardości węglanowej i bardzo niskiej twardości ogólnej, dlatego może być konieczne zastosowanie filtrów odwróconej osmozy lub innej metody uzyskiwania miękkiej wody.

POKARM:
Główny pokarm Apistogramma eremnopyge powinny stanowić larwy komarów i drobne skorupiaki. Jednak rybka również chętnie przyjmuje suche płatki i granulaty. Należy zadbać o zróżnicowaną dietę. Wykarmienie tego gatunku nie stwarza większych problemów.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 22-25°C. W temperaturze wyższej przeżywalność narybku Apistogramma eremnopyge jest mniejsza. Dojrzałe płciowo samce zakładają stałe terytoria i reagują agresywnie na inne samce w pobliżu, chociaż obecność kilku samic może być tolerowana. Tarło zwykle następuje w ciemności lub o świcie, kiedy składa się 50-150 jaj, po czym samiec wraca do ochrony swojego terytorium, pozostawiając samicę do pilnowania jaj i narybku. Samica troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem. Samiec w tym czasie żarliwie broni terytorium. Samica w okresie tarła również staje się agresywna zwłaszcza w mniejszych akwariach. Młode wykluwają się w ciągu około dwóch dni, a narybek pływa swobodnie po kolejnych 5-6 dniach. Podchów łatwy. Młode najlepiej karmić pierwotniakami, ponieważ są bardzo małe. Po około tygodniu można przejść na większe pokarmy i karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą.

Apistogramma eremnopyge
Fot. Bruno Magis