Badis juergenschmidti

Badis juergenschmidti wymaga zbiornika o pojemności minimum 60 litrów dla jednaj pary ryb. Podłoże z piasku lub drobnego żwirki. Rybom należy zapewnić kryjówki z kamieni i korzeni, grot skalnych lub odwróconych połówek łupin orzecha kokosowego. W zbiorniku powinna być delikatna filtracja nie powodująca zbyt dużego ruchu wody. Dodatkowe dekoracje z gałązek drzew i liści. Zalecane rośliny do mikrosoria i anubiasy. Taki wystrój zbiornika będzie przypominał naturalne środowisko ryb.

POCHODZENIE:
Obecnie znana tylko z lokalizacji typu w systemie rzecznym Ka Dat Chaung, stan Mon, południowo-wschodnia Birma.

WIELKOŚĆ:
5 cm

ZACHOWANIE:
Nie jest to ryba stadna, a rywalizujące ze sobą samce mogą być wobec siebie bardzo agresywne, zwłaszcza w mniejszych akwariach. W takich przypadkach należy kupić tylko jedną parę Badis juergenschmidti lub jednego samca i kilka samic, ale w bardziej przestronnym akwarium grupa ryb może współistnieć, pod warunkiem, że każdy samiec ma wystarczająco dużo miejsca na ustalenie terytorium. Jest powolny i wycofujący się gatunek z natury, dlatego nie należy go łączyć z dużymi i agresywnymi rybami.

DYMORFIZM:
Samice Badis juergenschmidti są mniejsze, mają bardziej matowe wzory i zauważalnie krótszy, bardziej zaokrąglony profil ciała niż samce. Samce w miarę dojrzewania rozwijają również nieco wydłużone płetwy.

TEMPERATURA:
15-25°C. Gatunek ten podlega sezonowym wahaniom temperatury w przyrodzie. W dobrze ocieplonych mieszkaniach/domach można go utrzymywać przez cały rok bez sztucznego ogrzewania.

WODA:
pH 6.0-7.0

POKARM:
Badis juergenschmidti to typowy drapieżnik żywiący się larwami owadów, drobnymi skorupiakami, skąposzczetami. Dość trudno przyzwyczaić go do pobierania pokarmów sztucznych, jednak jest to możliwe. Nie należy karmić ochotką i tubifexem, ponieważ powoduje on otłuszczenie ryb.

ROZMNAŻANIE:
Członkowie tego rodzaju to tarlaki jaskiniowe. Do rozmnażania można użyć pojedynczej pary lub grupy dorosłych ryb. W przypadku tarła grupowego należy każdemu z samców zapewnić swoją jaskinię w zbiorniku. Kiedy ryby osiągną stan rozrodczy, rywalizujące samce staną się coraz bardziej waleczne i zaczną zalecać się do samic wkraczającym na ich wybrane terytorium. Podczas tego procesu wykazują one wspaniałe zmiany we wzornictwie, przy czym kolor ciała intensyfikuje się. Samiec podczas tarła dosłownie próbuje wciągnąć samicę do jaskini, gdzie składane zostaje zwykle 30-100 jaj. Po tarle samica jest wyganiana, a samiec bierze wyłączną odpowiedzialność za jaja i narybek, broniąc terytorium przed intruzami i wachlując potomstwo płetwami. Można na tym etapie usunąć inne dorosłe ryby, chociaż nie jest to jeszcze absolutnie konieczne. Jaja Badis juergenschmidti wylęgają się zwykle w ciągu 2-3 dni, ale narybek pływa swobodnie dopiero w wieku 6-8 dni i może nie opuszczać okolicy jaskini przez kolejny tydzień lub dłużej. Od tego czasu dorosłe ryby mogą zacząć traktować młode jako pożywienie i najlepiej jest je przenosić do oddzielnego zbiornika. Młode ryby przez pierwsze kilka dni siedzą w pozycji siedzącej, co oznacza, że ​​mikroorganizmy są idealnym początkowym pożywieniem, ale gdy zaczną wyraźnie pływać w słupie wody, do diety można wprowadzić larwy artemii.

Badis juergenschmidti
Badis juergenschmidti