Stiphodon pelewensis

Akwarium dla Stiphodon pelewensis nie musi być dużych rozmiarów i wystarczy akwarium już o długości 50 cm. Podłoże w akwarium powinno składać się z mniejszych skał, piasku i żwiru z mieszaninami głazów i płatami zanurzonej ściółki liściowej z roślinami wodnymi, w tym Blyxa sp. i Cryptocoryne crispatula var. crispatula. Zalecane jest trzymanie gatunku w zbiorniku zaprojektowanym w stylu płynącego strumienia z podłożem złożonym ze skał o różnej wielkości, piasku, drobnego żwiru i niektórych głazów otoczanych przez wodę. Może to być dodatkowo wyposażone w gałęzie z drewna wyrzucanego przez wodę, rury ceramiczne, doniczki itp., ułożone w sieć zakamarków, zakamarków i zacienionych miejsc.

Podłoża w naturze ryb są zwykle podłożem skalnym z rozproszonymi skupiskami skał i głazów, a podczas gdy roślinność nadbrzeżna / nadbrzeżna oraz zanurzona ściółka liściowa są pospolitymi roślinami wodnymi, zwykle nie występują. Wszystkie najkorzystniejsze siedliska zawierają bardzo klarowną, dobrze natlenioną wodę, która w połączeniu z tropikalnym słońcem sprzyja rozwojowi bogatego biofilmu pokrywającego zanurzone powierzchnie.

Stiphodon pelewensis wymagają stabilnych warunków wodnych, dlatego nigdy nie powinny być dodawane do niedojrzałych zestawów, a ciasno dopasowana pokrywa zbiornika jest konieczna, ponieważ potrafią wspinać się po szkle i są niesamowitymi skoczkami. Cotygodniowe zmiany wody w zakresie 30-50% objętości zbiornika również powinny być uważane za obowiązkowe.

POCHODZENIE:
Zasięg występowania opisywany od Palau we wschodniej Mikronezji, ale uważa się również, że występuje na Wyspach Mariany dalej na północ i na zachód, aż po Pohnpei. Członkowie tego rodzaju są prawie wyłącznymi mieszkańcami krótkich przybrzeżnych strumieni na tropikalnych, często wulkanicznych wyspach, z typowymi siedliskami leżącymi nad wodospadami lub kataraktami.

WIELKOŚĆ:
4-4,5 cm

DYMORFIZM:
Jak u wszystkich przedstawicieli rodzaju, wyraźny jest dymorfizm płciowy. Dojrzałe samce Stiphodon pelewensis mają ciemne niesparowane płetwy i dwa grube, ciemne pręty tułowia, po jednym pod każdą płetwą grzbietową. Samice są stosunkowo proste i wyglądają podobnie do innych gatunków, z bladym ubarwieniem podstawowym i dwoma ciemnymi, bocznymi paskami na tułowiu.

ZACHOWANIE:
Stiphodon pelewensis to niezbyt terytorialna ryba i można trzymać nawet kilka samców w jednym zbiorniku. Można łączyć z innymi babkami tj: Sicyopus, Sicyopterus, Rhinogobius lub Schismatogobius.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH: 6.0-7.5. Podobnie jak wiele ryb, które naturalnie żyją w wodzie bieżącej, nie toleruje gromadzenia się zanieczyszczeń organicznych i wymaga nieskazitelnej wody. Woda powinna być też dobrze natleniona i regularnie podmieniana.

POKARM:
Stiphodon pelewensis są wyspecjalizowanymi zjadaczami glonów żywiącymi się glonami bentosowymi i towarzyszącymi im mikroorganizmami. Ich narząd gębowy jest w tym wyspecjalizowany, a dodatkowo uzębienie ryb podlega regeneracji. Najlepiej zaopatrzyć zbiornik w glony na kamieniach, na których ryby będą żerować.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie był rozmnażany w warunkach akwariowych.

Stiphodon pelewensis
Stiphodon pelewensis