Ziemiojad wielkogłowy – Gymnogeophagus balzanii

Gymnogeophagus balzanii wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Najważniejszym elementem wystroju jest miękkie, piaszczyste podłoże, dzięki któremu ryby mogą się naturalnie żerować. Dekoracje z dużych kawałków, drewna, lignitów i gałęzi. Na dnie może być dla dekoracji warstwa liści.

POCHODZENIE:
Dorzecza Rio Paraná w Brazylii, Paragwaju i Argentynie. Jest również znany z Rio Uruguay w Urugwaju. Zwykle znajduje się z dala od głównych kanałów rzecznych, w powolnych dopływach i potokach.

WIELKOŚĆ:
Samce 20 cm, samice 14 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba dość nietolerancyjna w stosunku do innych pielęgnic. Można natomiast ją trzymać bez problemu z małymi gatunkami ławicowymi. Trzeba jednak pamiętać, żeby wybierać gatunki preferujące chłodniejsza wodę. Samce Gymnogeophagus balzanii walczą zaciekle o terytorium, dlatego najlepiej w akwarium trzymać jednego samca z kilkoma samicami (2-6 sztuk). Ewentualna agresja wewnątrzgatunkowa rozłoży się wtedy na kilka osobników.

DYMORFIZM:
Samce Gymnogeophagus balzanii są większe i bardziej kolorowe niż samice, aw miarę dojrzewania rozwijają spiczaste płetwy grzbietowe i odbytowe. Dominujące samce mają również dość efektowny garb karkowy. Może być tak duży, że często nadaje rybom raczej komiczny, kwadratowy wygląd. Jeśli obecnych jest w zbiorniku kilka samców, tylko dominujący osobnik rozwinie garb. Garb jednak zniknie, jeśli inny samiec przejmie kontrolę nad zbiornikiem.

TEMPERATURA:
21-21°C. Gatunek Gymnogeophagus balzanii woli chłodniejszą wodę niż większość ziemiojadów.

WODA:
pH 6.5-7.5 ; woda bardzo miękka do średnio twardej. Ważne by była dobrze filtrowana. Jakość wody ma ogromne znaczenie, ponieważ te pielęgnice są wyjątkowo podatne na pogorszenie jakości wody i wahania parametrów chemicznych, dlatego nigdy nie powinny być wprowadzane do akwarium niedojrzałego biologicznie. Gymnogeophagus balzanii wymaga również miękkich, kwaśnych warunków iw większości przypadków nie będzie się dobrze rozwijać w nieuzdatnionej wodzie wodociągowej.

POKARM:
Gymnogeophagus balzanii jest gatunkiem łatwym do wykarmienia. Pokarm pobiera z dna. Należy karmić larwami owadów oraz wysokiej jakości, tonącymi granulatami. Zalecany również dodatek pokarmów roślinnych. Taki sposób karmienia zapewni rybom dobra kondycję i odpowiedni wzrost.

ROZMNAŻANIE:
Samiec nie wpływa na terytorium samicy dopóki nie będzie ona gotowa do tarła. Samica składa od 200 do 500 jaj, które są następnie zapładniane przez samca. Następnie zostaje on wyrzucony z terytorium i nie odgrywa dalszej roli w opiece nad lęgiem. Jaja pozostają przyczepione do miejsca tarła przez następne 1-2 dni. Samica pomaga narybkowi w wykluciu się, a następnie bierze młode do pyska, gdzie są inkubowane przez około tydzień. Samica w tym czasie nie będzie pobierała pokarmu i nie należy jej niepokoić. Gdy młode zostaną wypuszczone z pyska należy je karmić larwami solowca.

SYNONIMY:
Geophagus balzanii Perugia, 1891
Geophagus duodecimspinosus Boulenger, 1895
Gymnogeophagus balzani (Perugia, 1891)
Gymnogeophagus cyanopterus Miranda Ribeiro, 1918

Gymnogeophagus balzanii
Dominujący samiec
Młody osobnik
balzanii