Pygocentrus cariba

Pygocentrus cariba potrzebuje dużo miejsca do pływania, wymaga zbiornika o długości minimum 240 cm. Rośliny wyłącznie o sztywnych, mocnych liściach i łodygach, których ryby nie będą mogły zniszczyć. Alternatywa jest też zrezygnowanie z roślin w akwarium. Ryba jest dosyć płochliwa. Wymaga dużej ilości kryjówek w zbiorniku. Dekoracje z kamieni, korzeni i lignitów. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Pygocentrus cariba wytwarzają dużą ilość produktów przemiany materii, dlatego niezbędna jest w akwarium bardzo wydajna filtracja. Woda w akwarium powinna być podmieniana raz w tygodniu nawet do 50% objętości.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – dorzecza Rio Orinoco w Kolumbii i Wenezueli, w tym głównych dopływów, takich jak Rios Inírida, Guaviare, Meta, Vichada, Tomo, Casanare, Apure i Guarico.

Występuje w głównych kanałach rzecznych, mniejszych dopływach i jeziorach zalewowych, z których wiele obejmuje kwaśne, ubogie w minerały środowiska czarnej wody z brązowawą, zabarwioną garbnikami wodą, chociaż zaobserwowano, że zamieszkuje również czyste wody.

WIELKOŚĆ:
25-35 cm 

DYMORFIZM:
Samice na ogół większe niż samce, a osobniki dojrzałe płciowo mają bardziej zaokrąglony kształt ciała, zwłaszcza w okresie rozrodczym.

ZACHOWANIE:
Stadna ryba, którą najlepiej jest trzymać w akwarium jednogatunkowym.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
pH 4.0-7.0 ; woda miękka do twardej

POKARM:
Naturalna dieta Pygocentrus cariba to nie tylko żywe ryby, ale także bezkręgowce wodne, owady, orzechy, nasiona i owoce. Każda szczęka ryby zawiera jeden rząd ostrych, spiczastych, trójkątnych zębów, które są używane jak ostrza do nakłuwania i rozdzierania, ale równie dobrze siekają i miażdżą.

W naturze Pygocentrus cariba atakują również chore lub umierające ryby, żywią się płetwami większych gatunków i wyszukują padlinę, ale ataki na żywe zwierzęta wchodzące do wody są bardzo rzadkie i najczęściej dotyczą przypadkowego pogryzienia lub przypadków, w których zostały uwięzione w małych kałużach podczas suszy. okresy, tj. kiedy brakuje pożywienia, a ryby występują w dużym zagęszczeniu.

W akwarium młodym Pygocentrus cariba można oferować larwy ochotkowatych, małe dżdżownice, siekane krewetki itp., natomiast dorosłe osobniki przyjmują paski mięsa ryb, całe krewetki, małże, żywe krewetki, większe dżdżownice itp. Gatunek ten nie powinien być karmiony mięsem ssaków lub ptaków, takim jak serce wołowe lub kurczak, ponieważ niektóre zawarte w nich lipidy nie mogą być prawidłowo metabolizowane przez ryby i mogą powodować nadmierne złogi tłuszczu, a nawet degenerację narządów.

ROZMNAŻANIE: 
Ryby wycierają się w stadzie. Ikra rozsiewana wśród roślin. Podchów łatwy, odpowiednio karmiony szybko rośnie. Gatunek nie jest rozmnażany w akwariach,

SYNONIMY:
Serrasalmo cariba Humboldt, 1821
Serrasalmus caribe Valenciennes, 1850
Serrasalmo (Pygocentrus) notatus Lütken, 1875
Pygocentrus stigmaterythraeus Fowler, 1911

Pygocentrus cariba
Foto. Torrey Wiley
Pygocentrus cariba
Foto. Jeff Whitlock